Proč nás neočkují? Strážníci si stěžují u premiéra

Státní očkovací strategie nepočítá s městskou policií, která kontroluje lidi bez roušek.

Proč nás neočkují? Strážníci si stěžují u premiéra
ilustrační foto | Shutterstock.com

Je to jen pár dní, co pražská městská policie vydala zprávu, podle níž v prosinci řešili strážníci 7775 případů porušení vládních nařízení. Potenciálně tedy přišli do kontaktu s lidmi nakaženými čínskou chřipkou. Žádný městský strážník v zemi ale nespadá do první kategorie těch, kteří mají dostat očkování. Alespoň státní očkovací strategie s nimi na rozdíl třeba od hasičů nebo státních policistů nepočítá. Strážníci si proto stěžují u premiéra i ministra zdravotnictví.

„Kontrolujeme nelegálně otevřené restaurace, chodíme do hlídek se státní policií, jsme v první linii. Nechápu, proč se na nás opět zapomnělo, podobně jako na jaře, když jsme si museli shánět své ochranné pomůcky,“ říká Richard Krbek, místopředseda Unie bezpečnostních složek pro městské a obecní policie.

Očkovací strategie z 22. prosince stanovuje prioritní skupinu očkovaných pojmenovanou A1, čítající více než 600 tisíc lidí. Ta vakcínu dostane bez ohledu na rezervační systém. Jde o ohrožené osoby. Spadají do ní například i zdravotníci, vojáci podílející se na boji s covidem, hasiči nebo příslušníci Policie ČR.

Odbory chtějí tuto skupinu rozšířit právě o strážníky, ministerstvo zdravotnictví se na to ale netváří přívětivě. „Do první fáze jsou mimo jiné zahrnuty základní složky IZS. Městská policie spadá do kategorie ostatní složky IZS. Tato prioritizace vyplývá z doporučení Světové zdravotnické organizace,“ odůvodňuje mluvčí úřadu Barbora Peterová.

V praxi to znamená, že očkování strážníků si buď vezmou na bedra obce, ovšem až poté, co skončí prioritní fáze, nebo si příslušníci budou muset počkat, až na ně přijde řada. Mladé a zdravé plánuje ministerstvo oočkovat během léta.

Fáze očkování označená jako A1 se už v Česku rozběhla, stát má dosud vakcíny zhruba pro 23 tisíc lidí, tedy zdaleka ani ne pro první skupinu, která má být podle strategie doočkována s letošním únorem. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného nemá Česko zpoždění. „Připraveni jsme dobře. Co bude limitovat rychlost očkování, je dodávka vakcín,“ řekl. Cíl pěti milionů lidí bude podle ministra naplněn na konci léta. Dosud bylo v Česku naočkováno více než 13 tisíc lidí.