Vybrané články
z týdeníku The Economist

Proč Mexiko zažalovalo americké zbrojaře

Mexičané zkoušejí zastavit příval zbraní. Kdyby uspěli, vydají se v jejich stopách další karibské státy

Proč Mexiko zažalovalo americké zbrojaře
ilustrační foto | Profimedia.cz

Jen na málo zemí doléhá obchod se zbraněmi tolik jako na Mexiko. Přes jeho 3200 kilometrů dlouhou hranici se Spojenými státy se zbraně do země pašují snadno. Zločinecké skupiny tyto zbraně používají s ničivou účinností. Od roku 2017 je každý rok zavražděno přes třicet tisíc Mexičanů; na každých sto tisíc obyvatel tak připadá 25 zabitých. Ve snaze to nějak řešit podnikla nyní mexická vláda bezprecedentní právní kroky proti americkému zbrojařskému průmyslu.

Žaloba na zbrojaře i prodejce

V roce 2021 a 2022 podala mexická vláda severně od státní hranice dvě žaloby: první v Bostonu proti skupině výrobců zbraní a druhou v Arizoně proti prodejcům zbraní v Tucsonu. Mexická vláda tvrdí, že lidé ze zbrojařského průmyslu nedbale, lehkomyslně, a někdy dokonce nezákonně prodávají zbraně s plným vědomím toho, že nejspíš skončí v rukou zločineckých organizací. Mexická vláda požaduje odškodnění především proto, aby obžalované přiměla změnit chování. Obdobný krok vlády nějakého státu nemá v Americe ani jinde na světě obdoby.

Letos v březnu se mexická vláda odvolala, když byl první případ zamítnut jako nepřijatelný, neboť americký federální zákon poskytuje zbrojařskému průmyslu unikátní imunitu proti případným právním krokům. Výsledek odvolání by měl být znám zkraje příštího roku. Ve druhém případě slyšení teprve proběhne.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit