Proč jsme na nejlepší cestě vyzkoušet si jihoevropský scénář státního krachu

Rozpočtová rada vlády minulý týden na plná ústa řekla to, co každý člověk i s minimálním povědomím o ekonomii vidí už delší dobu

Proč jsme na nejlepší cestě vyzkoušet si jihoevropský scénář státního krachu
Zbyněk Stanjura | Shutterstock.com

České veřejné finance jsou v rozvratu, deficity státního rozpočtu se vymkly kontrole a při pokračování ve stejné fiskální rozmařilosti brzy narazíme na dluhovou brzdu. Jinak řečeno, jsme na nejlepší cestě vyzkoušet si jihoevropský scénář státního krachu.

Z hodnocení ekonomických poradců vyplývá nepříjemný, ale patrně nevyhnutelný závěr. Aby se nebezpečný trend alespoň zmírnil, bude muset ministr financí Zbyněk Stanjura porušit jeden z hlavních předvolebních slibů, a to že nezvýší daně.

Stanjura je v bezprecedentní situaci a těžko lze oponovat jeho slovům, že kombinace energetické a uprchlické krize není zrovna ideální dobou pro fiskální konsolidaci. Stejně tak jako má pravdu, když za hlavního viníka rozpočtové katastrofy označuje předchozí vládu. Andrej Babiš s Alenou Schillerovou poslední dva roky rozhazovali jako opilí námořníci.

Zároveň ale platí kritika rozpočtové rady. Ministr financí dosud nepředstavil žádný hodnověrný plán, jak zásadně přiškrtit výdaje státu. Zůstalo u slov o propouštění úředníků a zefektivnění státní správy.

I kdyby se přitom tento úkol vydařil, přinese to o řád menší úspory, než jaké jsou potřeba. Ke zkrocení deficitů nebude stačit ani válečná daň, která míří na firmy.

Moc dalších možností, kde vzít peníze, už ale nezbývá. Je tak asi jen otázkou času, než dnešní pomoc v energetické krizi vrátíme eráru ve formě vyšších daní z příjmů.