Vybrané články
z týdeníku The Economist

Proč Číňané postavili objeviteli covidu virtuální svatyni

V Číně vznikl kult kolem doktora Li Wen-lianga, jenž jako první upozornil na covid-19 a krátce poté se stal i jeho obětí

Proč Číňané postavili objeviteli covidu virtuální svatyni
Jméno Li Wen-liang je v Číně všeobecně známé. Mnozí ho oslavují jako jednoho z prvních, kdo před třemi lety bil na poplach, přitáhl pozornost k rodící se pandemii v centru Wu-chanu a za svou upřímnost draze zaplatil. | foto Profimedia.cz

Uplynuly už téměř tři roky od chvíle, kdy Li Wen-liang zveřejnil na čínské sociální síti Weibo poslední příspěvek. „Test na nukleové kyseliny vyšel dnes pozitivně. Prach se usadil a diagnóza se konečně potvrdila,“ napsal oftalmolog. O týden později, 7. února 2020, jej covid-19 zabil. Jeho účet na Weibu však stále žije.

Virus, který nyní konečně setřásl okovy čínské politiky nulové tolerance, se šíří zemí a z @xiaolwl se stal chrám, do něhož míří nekonečný zástup návštěvníků. Co tři čtyři minuty přidá někdo k Liho posledním slovům komentář. „Starší bratře Liangu, právě čtu Camusův Mor,“ narážel někdo 10. ledna na hrozící katastrofu.

Objev a sebekritika

Jméno Li Wen-liang je v Číně všeobecně známé. Mnozí ho oslavují jako jednoho z prvních, kdo před třemi lety bil na poplach, přitáhl pozornost k rodící se pandemii v centru Wu-chanu a za svou upřímnost draze zaplatil.

Na konci roku 2019 zveřejnil Li ve skupině bývalých spolužáků z medicíny na WeChat, další oblíbené čínské sociální síti, soukromou zprávu, v níž psal o zachycení několika případů podobných SARS. Varoval kolegy, aby si dávali pozor. Během několika hodin ho státní představitelé donutili napsat „sebekritiku“ za šíření „falešných zpráv“. Dne 3. ledna 2020 ho policie přiměla podepsat výstrahu, že jakékoli opakování jeho „nezákonné činnosti“ povede k obžalobě.

Když Li zemřel, jeho účet na Weibu se změnil v hromosvod nespokojenosti veřejnosti. Zaplavily ho stovky tisíc kondolencí a vyjádření soustrasti nad nespravedlností, kterou vytrpěl. Počet nově přibývajících komentářů brzy klesl, ale Číňané je nepřestávají pod Liho posledním příspěvkem zveřejňovat. Na konci roku 2020 začalo počítadlo ukazovat „1m+“.

V takovou chvíli přestane Weibo údaj aktualizovat. Výzkumníci ze šanghajské univerzity Fu-tan, Čou Pao-chua a Čung Jüan, se dopočítali 1,34 milionu komentářů během prvního roku od Liho úmrtí. Ve studii z roku 2021 popisují, že číslo se při jistých příležitostech dramaticky zvyšovalo, například v březnu 2020, kdy vláda zrušila policejní výstrahu adresovanou Limu, a pak následující měsíc, kdy ho představitelé provincie prohlásili za mučedníka.

Posmrtné vyznamenání Liho (ne za to, že varoval před hrozící pandemií, ale za to, že jako člen komunistické strany srdnatě čelil covidu-19) jeho stoupence do jisté míry uklidnilo. Pomáhalo také to, že minimálně do roku 2022 mnoho Číňanů podporovalo vládní strategii nulové tolerance covidu. Přesto leckoho zaskočilo, že Liho jméno nezaznělo v září 2020 mezi stovkami hrdinných bojovníků s covidem-19, které čínští pohlaváři vyznamenali při velkém ceremoniálu v Pekingu.

Zeď nářků

Místo aby se z Liho účtu na Weibu stalo fórum pro vyjadřování nesouhlasu, získal zcela jiný tón: je z něj „zeď nářků“, jak píší čínská média. Návštěvníci často líčí svá každodenní trápení. Prosí Liho o pomoc v milostném životě nebo při zkouškách. Někteří mu prostě jen přejí dobré ráno a dobrou noc. Mezi emotikony, které používají, je smažené kuřecí stehno. Li smažené kuře miloval.

Od chvíle, kdy se Čína pustila od prosince do rozvolňování opatření souvisejících s covidem-19, začali někteří na Liho zdi ventilovat znepokojení. „Starší bratře Li, staří lidé teď v mé vsi a v těch kolem umírají jeden za druhým,“ píše návštěvník z provincie Šan-si. „V podstatě všichni jsme se už nakazili. Naštěstí je zmutovaný virus slabší, ale mnoho lidí umírá,“ píše kdosi z provincie, jež s Šan-si sousedí. „Pane doktore Li, parte plní zeď. Mnoho starých lidí nepřežilo zimu – včetně mého dědečka,“ smutní pisatel z Če-ťiangu.

Většina truchlících se vyhýbá přímému osočování režimu. Popisují však výjevy, jež se dramaticky rozcházejí s vládními prohlášeními o pouhých pár tuctech úmrtí v souvislosti s covidem-19 od začátku prosince. Na Liho zdi a dalších účtech na Weibu uživatelé používají Liho nejslavnější citát z rozhovoru, který poskytl krátce předtím, než na Weibu zveřejnil poslední příspěvek: „Ve zdravé společnosti by neměl zaznívat jen jeden hlas.“

Navzdory popularitě coby člověka, jenž bil na poplach, byl Li opatrný muž. Později se (zřejmě pod tlakem) nechal slyšet, že neměl v úmyslu své varování před případy koronaviru rozšířit mimo okruh svých přátel. Mezi Číňany, kteří jsou čím dál podezřívavější vůči tomu, co jim jejich vláda říká, však jeho slova dodnes mocně rezonují. 

© 2023 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.