Proč Česko nefunguje? Zdánlivé drobnosti otravují Čechům život už desítky let

Zpoždění, zácpy, byrokracie, ale i komplikované objednání k lékaři. To vše denně otravuje život milionům Čechů. Stát si celá desetiletí nedokáže poradit se zdánlivými drobnostmi, a selhává tak ve své základní funkci

Proč Česko nefunguje? Zdánlivé drobnosti otravují Čechům život už desítky let
ilustrační foto | Profimedia.cz

Rekordní ceny potravin, energií a pohonných hmot drtí české domácnosti a už i střední třída začíná mít problém utáhnout běžné výdaje. Kdo již nevlastní nemovitost, nedědí nebo nedisponuje vysoce nadstandardními příjmy, nemá prakticky šanci dosáhnout na bydlení. Jen několik stovek kilometrů od českých hranic zuří brutální, vyhlazovací válka, o které jsme si naivně mysleli, že už nikdy nepřijde. Klimatická změna dále způsobuje extrémy od sucha po tornáda a vedle znovu nastupujícího covidu se začínají hlásit opičí neštovice a další nemoci.

Přesto jde často o problémy poněkud abstraktní, které sice v obyvatelích Česka vyvolávají oprávněné obavy, více než v běžném životě se však odehrávají na serverech zpravodajských webů. S dopady inflace se setkáváme denně, s odstupem a chladnou hlavou si však lze uvědomit, že jde o jev se zcela reálnými a pochopitelnými důvody. A snad i řešeními, která však určitě nejsou jednoduchá. Navíc zdražování navazuje na éru mimořádně nízkých cen a vysokých mezd. Pozdější vlny čínské chřipky pak ukázaly, že i vůči extrémní situaci dokážeme být po čase lhostejní, přepnout do stand-by režimu a problém ignorovat nebo se naučit s ním nějakým způsobem žít.

Vedle toho se však kterýkoli obyvatel Česka dnes a denně ocitá ve zdánlivě banálních, ale velmi nepříjemných situacích. Nemají jasnou příčinu a ani řešení a přetrvávají léta. A o to větší stres, naštvá­ní a frustraci způsobují. Ukazují totiž, že český stát fatálně selhává a přestává fungovat v základních službách obyvatelstvu, které jsou vlastně i základním důvodem jeho samotné existence.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit