Problém zvaný margining: z pojistky byznysu s elektřinou se stala hrozba

Rostoucí zálohy na elektřinu netrápí jen spotřebitele. Kvůli garancím burze se nejeden výrobce dostal do problémů a musí ho zachraňovat stát

Problém zvaný margining: z pojistky byznysu s elektřinou se stala hrozba
Německý Uniper si už v lednu vyhandloval úvěr od státní banky KfW ve výši devět miliard eur. V posledním srpnovém týdnu oznámil, že tento je prakticky vyčerpán. | Profimedia.cz

Evropský trh s elektřinou léta fungoval poměrně spolehlivě a spotřebitelům zajistil desetiletí mimořádně výhodných cen. Energetické firmy sice brblaly, že jim příliš nízké ceny znemožňují investice do nových zdrojů, jelikož se ale jednalo většinou o zdroje plynové, je to vzhledem k aktuálnímu nedostatku plynu spíše dobře.

Teprve krize spojená s extrémními výkyvy však odhalila nedostatky systému doposud skryté v přehlížených detailech. Nejde přitom jen o extrémní ceny vyvolané relativně malým podílem plynových elektráren, ale i o těžko zvladatelné zajištění termínových obchodů ze strany výrobců.

Paradoxní tak je, že v časech rekordních zisků z prodeje drahé elektřiny se nejeden producent ocitl v existenčním ohrožení. Do největšího rakouského dodavatele, městské společnosti Wien Energie, muselo město Vídeň i stát nasypat celkem 3,4 miliardy eur, aby ho uchránily od platební neschopnosti. Německý Uniper si už v lednu vyhandloval úvěr od státní banky KfW ve výši devět miliard eur. V posledním srpnovém tý­dnu oznámil, že tento je prakticky vyčerpán, a požádal o další čtyři miliardy, na což německá vláda poměrně ochotně kývla.

O podporu žádají stát energetiky i v dalších zemích. Norská energetická skupina Equinor dokonce odhadla, že evropské energetické společnosti budou od vlád potřebovat zajištění ve výši až 1,5 bilio­nu dolarů.

Ani české energetiky toho nejsou ušetřeny. ČEZ, který za první pololetí navýšil zisk o 32 miliard korun, už koncem července získal od státu příslib půjčky ve výši tří miliard eur.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit