Vybrané články
z týdeníku The Economist

Problém s nedostatkem čipů se vyřeší sám

Státní dotace povedou jenom k vybudování nadbytečných výrobních kapacit a k plýtvání

Problém s nedostatkem čipů se vyřeší sám
ilustrační foto | Shutterstock.com

Potíže jedné firmy jsou příležitostí pro druhou. Nedostatek polovodičů pomohl vyhnat vzhůru hodnotu firem, jako je Nvidia, jejíž čipy pohánějí všechno možné od videoher přes strojové učení po datová centra.

Skvělé časy pro prodejce ovšem znamenají bídu pro kupující. Mezi oběti patří i automobilky, jejichž produkty se v posledních letech změnily v počítače na kolech. Zisk Fordu, na objem vyrobených vozů druhé největší americké automobilky, se v posledním čtvrtletí kvůli globálnímu nedostatku čipů propadl na polovinu. Analytici spočítali, že celý automobilový průmysl by letos mohl vyrobit zhruba o pět milionů aut méně než loni – a to čistě jen kvůli nedostatku těch miniaturních součástek.

Výrobci automobilů v tom nejsou zdaleka jediní. Apple a Microsoft už rovněž varovaly, že na ně nedostatek čipů také doléhá. Do situace se začínají vkládat politici. O čipech bude řeč, až ke konci tohoto měsíce navštíví americká viceprezidentka Kamala Harrisová Vietnam, který má prosperující elektronický průmysl. Odcházející německá kancléřka Angela Merkelová si veřejně posteskla nad tím, jak málo čipů se vyrábí v Evropě.

Kdo je tu alfa

Nedostatek je způsoben náhlým prudkým nárůstem poptávky. Výroba čipů je cyklický byznys, který s menšími výkyvy už desítky let soustavně roste, protože počítače plíživě pronikají do všech koutů společnosti. A pandemie tento trend zesílila. Zákazníci byli při lockdownech nuceni nakupovat přes internet, k poradám se připojovali na dálku a volný čas trávili sledováním programů streamovacích služeb a u videoher. Výsledkem byl prudký nárůst poptávky po polovodičích, které pohánějí datová centra a nejrůznější přístroje, jež to všechno umožňují. Továrny byly rázem zavaleny objednávkami. 

Čipová krize měla tři důsledky, dva povzbudivé, jen už tolik ne. Prvním je investiční boom. Velcí výrobci jako Intel, Samsung a TSMC plánují v následujících několika letech utratit stovky miliard dolarů za vybudování nových výrobních kapacit. Jako na většině trhů jsou vysoké ceny nejlepším lékem na vysoké ceny.

Druhým důsledkem je fakt, že se odběratelé čipů přizpůsobují. Když se na začátku pandemie propadla poptávka po autech, automobilky seškrtaly objednávky čipů. Vzhledem ke své velikosti a významu je automotive zvyklý svým dodavatelům poroučet. Když se však poptávka zase oživila, autoprůmysl najednou zjistil, že stojí ve frontě na čipy až daleko vzadu – kvůli dlouhým dodacím lhůtám a soutěži o kapacity s ještě větším a vlivnějším technologickým průmyslem.

Nepříjemná zkušenost s rolí prosebníka přivedla automobilky k rozhodnutí, že musejí mít větší kontrolu nad dodávkami klíčových součástek. Po vzoru Tesly oznámil Volkswagen, že si bude čipy pro své asistenční systémy vyvíjet sám. Jiné automobilky budují těsnější vztahy s výrobci čipů. Japonská Toyota přečkala nedostatek čipů relativně v klidu, částečně proto, že tolik nepospíchala se škrtáním objednávek, když pandemie udeřila. V červnu otevřel v Drážďanech velký dodavatel autodílů Robert Bosch vlastní továrnu na čipy za miliardu eur. Přebudované dodavatelské řetězce budou odolnější.

Technonacionalismus

Třetím – v tomto případě nežádoucím – dopadem je vlna technonacionalismu. Amerika se chystá rozdávat miliardy dolarů, aby výrobce čipů přilákala zpět z východní Asie. Evropa chce do roku 2030 zdvojnásobit svůj podíl na globální výrobě čipů, a dostat se tak na 20 procent. Dokonce i Británie vyhlásila, že osud malé továrny na čipy ve Walesu je záležitostí národního zájmu.

Je něco pravdy na tvrzení, že čipy získaly v ekonomice výsadní postavení, které ve 20. století patřívalo ropným rafineriím a továrnám na auta. A koncentrace jejich výroby na Tchaj-wanu představuje nepříjemné geopolitické riziko. Ale jak se opakovaně přesvědčovaly vlády v minulém století, dotace vedou jenom k vybudování nadbytečných kapacit a přesycení trhu – a po čase se stát znovu ocitne pod tlakem, aby z veřejných peněz zachraňoval nekonkurenceschopné podniky. Problém s nedostatkem čipů se z velké části vyřeší sám od sebe. Státy by měly odolat pokušení zahrát si na spasitele.

© 2021 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.