Pro koronu vrtat koleno

Více než třetina domácností nemá ani floka, zbytek zvyšoval úspory v bankách

V klasickém díle beatnické literatury prohlašuje románový hrdina, když coby hlídač krade ve skladu potravin, že jenom naslouchá výzvám prezidenta, aby se choval patrioticky a zvyšoval spotřebu. Tento způsob pochopitelně HDP nezvedá, ale spotřebitelský a podnikatelský „sentiment“ je pro každé oživení klíčový.

V týdeníku Hrot jsme věnovali hodně pozornosti tomu, jak se budou domácnosti a podniky vyrovnávat s faktem, že od půlky března do začátku dubna byla významná část ekonomiky na vynucené odstávce. V takovýchto časech by se měla potvrdit hypotéza o „preferenci likvidity“. Odkládají se investice a zbytné výdaje a lidé i firmy se snaží hromadit hotovost. Proti tomu jde fakt, že kde nejsou tržby, dojde i na úspory, a hotovost – není-li dodávána – začne z ekonomiky mizet. Potřebujeme vědět, co se děje právě teď, ale měsíc staré bankovní statistiky ČNB jsou momentálně to nejlepší, co je k dispozici. Duben ukázal, jak moc se ti, kteří mohou, snažili udržet peníze „při těle“.

Cvrkot u vkladů

Zatímco stav úvěrů ke konci dubna je cvičením v setrvačnosti a hlavně pohledem do zpětného zrcátka, takže je berte s rezervou, mnohem zajímavější pohyby se ukázaly na straně depozit.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit