Příliš volná energie

Když v devadesátých letech zkrachovaly desítky bank a lidé i stát přišli o nemalé peníze, následovalo nastavení mnohem přísnějších pravidel. Ta se dále upřesnila po roce 2008 v souvislosti se světovou finanční krizí. Teď se nejspíš utáhnou i pravidla pro trh s elektřinou a plynem

Příliš volná energie
Stanislav Trávníček | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Sešli jsme se začátkem února ve stejný den, kdy předseda Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Stanislav Trávníček představil poslancům hospodářského výboru výroční zprávu ERÚ za rok 2020. Debata se ale vedla také o aktuálních problémech s vysokými cenami energií, ochraně spotřebitelů a možných nových kompetencích ERÚ – aby se už neopakovaly případy po krachu Bohemia Energy s 900 tisíci zákazníky a dalších společností. Nikde v Evropě se totiž dodavatelé energií neregulují, děje se to pouze u dopravy energií, tedy u distribuce a přenosu elektřiny a plynu. Pro tento účel ostatně ERÚ vznikl. Regulace se zaměřuje na monopoly, nikoli na trh s komoditami, kde existuje konkurence, která má být podle evropských směrnic a nařízení podporována.

„Naše kompetence nám umožňují zaměřit se na nekalé obchodní praktiky, na to, když zákazníkům někdo účtuje jiné než nasmlouvané ceny, na to, že jim brání ve změně dodavatele nebo že jim najednou změní smluvní podmínky. Nemůžeme ale zákazníky ochránit před tím, když nějaký dodavatel opustí trh ze dne na den, nemáme žádné možnosti se to dozvědět dopředu ani tomu nějak zabránit,“ říká Stanislav Trávníček. Teď by se to ale mohlo změnit.

Vedle Bohemia Energy zkrachovali ještě někteří menší dodavatelé elektřiny. Budou následovat další? Máte nějaké indicie, že nějaká firma není v nejlepší kondici?

Finalizujeme výsledky průzkumu, jak jsou na tom obchodníci pro letošní rok. Dokončujeme zpracování nových došlých dat, následně budeme informovat vládu, jak jsme to udělali i posledně. Podobný průzkum jsme už dělali ke konci minulého roku pro stanovení situace do konce roku 2021. Tam se skutečně potvrdily předpoklady, že někteří malí obchodníci mohou ukončit činnost. Případný krach dalších dodavatelských firem je ale poměrně složitá otázka. Jde hlavně o to, jak se budou vyvíjet ceny elektřiny. Současná krize nemá původ v České republice. Pokud by se ceny i nadále z jakéhokoli důvodu vyvíjely negativně, i poměrně seriózní obchodníci by na to jen těžko mohli být připraveni. Poměrně velcí a nezávislí obchodníci, kteří mají nad sto tisíc zákazníků, přežít zatím dokázali. Budeme s nimi mluvit na základě dodaných údajů a pak budeme chytřejší.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit