Příliš levný drahý respirátor

Stát stále omezuje maximální cenu respirátorů FFP3. Češi kvůli tomu nemají přístup k nejkvalitnějším ochranným pomůckám.

Příliš levný drahý respirátor
ilustrační foto | Profimedia.cz

Marek N. měl na rozdíl od mnoha expertů už v lednu dobrý odhad, do jakých rozměrů koronavirus naroste. V době, kdy se v Evropě začali objevovat teprve první nakažení importující virus z Číny, předzásobil otec tří dětí sebe i svou rodinu nejrůznějšími ochrannými pomůckami včetně nejkvalitnějších dětských respirátorů americko-německé firmy Moldex, které se vyrábějí i v Česku.

Když však chtěl v září před očekávanou druhou vlnou doplnit zásoby, narazil. Některé typy respirátorů, mezi nimi třeba právě dětské velikosti, nejsou aktuálně v Česku k sehnání. A to navzdory tomu, že je obchodníci mají na skladě. „Pokud má někdo na skladě dražší respirátory, nemůže je prodat,“ potvrdil Tomáš Vaněk, jednatel obchodu Klimafil, který značku Moldex nabízí. 

Důvodem je státem nařízená maximální prodejní cena pro respirátory FFP3 175 korun bez DPH. Za tuto částku by prodejci na prodeji tratili. Do 175 korun se sice dnes už vejde mnoho typů respirátorů FFP3, ty nejkvalitnější, jako je právě třeba Moldex 3255 velikosti S i některé další, však ne. Už před vypuknutím pandemie se prodávaly za 226 korun bez daně, tedy 50 korun nad současným limitem. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit