Příliš levný drahý respirátor

Stát stále omezuje maximální cenu respirátorů FFP3. Češi kvůli tomu nemají přístup k nejkvalitnějším ochranným pomůckám.

Příliš levný drahý respirátor
ilustrační foto | Profimedia.cz

Marek N. měl na rozdíl od mnoha expertů už v lednu dobrý odhad, do jakých rozměrů koronavirus naroste. V době, kdy se v Evropě začali objevovat teprve první nakažení importující virus z Číny, předzásobil otec tří dětí sebe i svou rodinu nejrůznějšími ochrannými pomůckami včetně nejkvalitnějších dětských respirátorů americko-německé firmy Moldex, které se vyrábějí i v Česku.

Když však chtěl v září před očekávanou druhou vlnou doplnit zásoby, narazil. Některé typy respirátorů, mezi nimi třeba právě dětské velikosti, nejsou aktuálně v Česku k sehnání. A to navzdory tomu, že je obchodníci mají na skladě. „Pokud má někdo na skladě dražší respirátory, nemůže je prodat,“ potvrdil Tomáš Vaněk, jednatel obchodu Klimafil, který značku Moldex nabízí. 

Důvodem je státem nařízená maximální prodejní cena pro respirátory FFP3 175 korun bez DPH. Za tuto částku by prodejci na prodeji tratili. Do 175 korun se sice dnes už vejde mnoho typů respirátorů FFP3, ty nejkvalitnější, jako je právě třeba Moldex 3255 velikosti S i některé další, však ne. Už před vypuknutím pandemie se prodávaly za 226 korun bez daně, tedy 50 korun nad současným limitem. 

Vaněk se navíc podivuje, že maximální cena 175 korun je nastavena pouze pro respirátory vyráběné v EU. Pro mimoevropské, tedy obvykle méně kvalitní asijské respirátory, platí limit 350 korun. 

Na webu za vyšší ceny

Na internetu lze přitom celkem snadno najít nabídky evropských respirátorů FFP3 za ceny převyšující limit. Týdeník Hrot narazil třeba i na respirátor, ke kterému prodejce do balíku přibaloval sladkosti. Zřejmě i to je pokus o obejití ministerské regulace.

Dohled nad cenami vykonává Specializovaný finanční úřad, ten však dosud žádné porušení předpisů neshledal. Kontrolovat internetový prodej je podle mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzany Mašátové komplikované. „Bohužel internetové prostředí dává prostor anonymity, a není tedy vždy možné internetovou nabídku spojit s osobou, jejíž identita by byla zřejmá,“ říká Mašátová. 

Změna v nedohlednu

Jak podle obchodníků, tak podle ministerstva zdravotnictví je přitom aktuálně k dispozici dostatek levnějších respirátorů FFP3, které jsou na ochranu proti koronaviru naprosto dostačující. Ale pokud jste ochotni připlatit si za top kvalitu, musíte hledat v zahraničí nebo nakupovat u méně seriózních prodejců. Jestliže tedy na jaře cenová regulace dávala smysl a pomáhala proti spekulantům, dnes má opačný efekt. 

Ministerstvo financí, které maximální limit nastavuje, ovšem nic měnit nehodlá. „Změny v nastavení cenové regulace provádí ministerstvo financí na základě požadavků věcně příslušných resortů, což je v tomto případě právě ministerstvo zdravotnictví,“ vzkázal za ministerstvo financí mluvčí Zdeněk Vojtěch. 

Ani na zdravotnickém resortu se však necítí odpovědní. V případě respirátorů se prý jedná o ochranné pomůcky, nikoli o zdravotnické prostředky, a jako takové nespadají do kompetence resortu.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní