Příležitost zrušit blbý zákaz

Před každým svátkem čeští spotřebitelé tápou, zda se narychlo vydat do supermarketu, nebo jestli mohou v klidu vyčkat doma a potřebné nákupy vyřešit až během volného dne

Příležitost zrušit blbý zákaz
ilustrační foto | Shutterstock.com

Zákaz prodeje o svátcích v Česku platí už šest let, ale jelikož se vztahuje jen na určité svátky, v přesných datech se málokdo orientuje.

Nedávné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu vneslo do svátkového prodeje ještě větší zmatky. Soud totiž ve sporu prodejce Alza s Českou obchodní inspekcí rozhodl ve prospěch internetového obchodníka. Podle rozhodnutí se zákaz nevztahuje na objednání zboží přímo na prodejně a jeho okamžité vyzvednutí. Tím obchodníci v podstatě dostali návod, jak se nenáviděnému povinnému zavírání prodejen vyhnout. A zákazníci mohou ještě více tápat, kolik z nich se tím asi bude řídit.

Podle kritiků se soud zabýval zbytečnými detaily a měl spíš zohlednit samotnou myšlenku zákona, která prodej o svátcích prostě zakazuje, byť nevyjmenovává konkrétní způsoby. Možná je to však spíš dobrá příležitost zamyslet se, zda myšlenka zákona není sama o sobě úplně blbá.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit