Přijde velký triumf republikánů? Bitva se vede – jako v dnešní Americe často – o rasismus

Pokud američtí republikáni získají kontrolu nad Kongresem, hodně vděku za to patří neznámému kalifornskému filmaři

Přijde velký triumf republikánů? Bitva se vede – jako v dnešní Americe často – o rasismus
Z filmaře dokumentaristy Christopha Rufa se stal, jak sám říká, „novinář, který je zároveň aktivistou, nebo aktivista, který zároveň dělá do novin“. | Archiv

Ještě před padesáti lety by se mohla Republikánská strana jít vycpat. Když na vašeho favorita vyplave, že monstrózním způsobem podvádí, lže a doslova se snaží znásilnit ústavu, jen aby nemusel přiznat volební prohru, nemělo by vám to být ku volebnímu prospěchu. Když vašim špičkám nevadí tvrdit každý den něco jiného, aby si zachránily kariéru, mělo by se to na jejich volitelnosti projevit. Když se jiný váš fanoušek týden před hlasováním vloupá do domu jedné z nejdůležitějších postav soupeřící partaje, aby jí – v jejích osmdesáti letech – kladivem zlikvidoval kolenní čéšky (a přitom jen tak mimochodem prorazí lebku jejího stejně starého manžela), nemělo by to jen tak projít.

Ale prochází, jak bylo minulý týden vidět z posledních průzkumů voličských preferencí před volbami do amerického Kongresu (hlasuje se o celé Sněmovně reprezentantů a o třetině senátorů). Republikánská strana odešla z předloňských voleb poražena; demokraté ovládli Bílý dům i Sněmovnu a v Senátu nastala remíza, takže v případě hlasování 50 : 50 měla rozhodující hlas v ruce viceprezidentka Kamala Harrisová.

Jeden za osmnáct…

Během oněch dvou let se událo mnoho, co vládnoucím partajím na celém světě uškodilo. Koronavirus sice řádil už před volbami, ale potíže spojené s reakcí na něj se do ekonomického růstu pořádně zahryzly až v roce 2021. Válka na Ukrajině vypukla letos na konci zimy; společně s lety tištění nových peněz pomohla vyhnat do nehezkých výšek inflaci, znehodnocení úspor, odstartovala pád cen nemovitostí – jedna zlá zpráva za druhou pro Američany obecně a pro Demokratickou stranu zvlášť.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit