Vybrané články
z týdeníku The Economist

Přihořívá, přihořívá. Soukromý sektor investuje do adaptace na změnu klimatu

Soukromý sektor chystá velké investice do přípravy na klimatické změny. Chce se tak vyhnout obrovským ztrátám při přírodních katastrofách.

Přihořívá, přihořívá. Soukromý sektor investuje do adaptace na změnu klimatu
ilustrace Vojtěch Velický

„Vyděláme spoustu peněz,“ rozplývá se Ken LaRoe, generální ředitel floridské Climate First Bank. Z úst tradičního bankéře nabízejícího konvenční půjčky by to mohlo znít jako nevhodné chvástání. Ale LaRoeova banka hodlá ve velkém vydělávat na financování ekologického chlazení, konstrukčních vylepšeních a dalších investicích určených k lepší adaptaci na klimatické změny. „Zvyšování odolnosti staveb proti bouřím bude na Floridě obrovský byznys,“ domnívá se LaRoe, „a pro naše půjčky to bude skvělá příležitost.“

Ty výdaje budou nutné. Program OSN pro životní prostředí odhadl ve své poslední výroční zprávě, že nominální náklady na adaptaci jen v chudých zemích stoupnou ze 70 miliard dolarů dnes na 140 až 300 miliard v roce 2030 a na dvojnásobek této hodnoty v roce 2050. Je víc než pravděpodobné, že se bude muset zapojit i soukromý sektor. Podle expertní organizace Climate Policy Initiative se v roce 2018 podílel na investicích do globální adaptace pouhými dvěma procenty. Všeobecná apatie mimo jiné odrážela nedostatek spolehlivých dat o klimatických hrozbách a dojem, že adaptace má nízkou návratnost. Nyní se však nálady mění, jak naznačuje floridský optimismus finančníka Kena LaRoea.

Drahé okounění

Investice do klimatické adaptace se mohou bohatě vyplatit – už jen proto, že když firmy včas neinvestují, mohlo by je to přijít velice draho. Podle studie investiční společnosti BlackRock z roku 2019 dopadnou důsledky klimatické změny nejvíc na nemovitosti. Kromě bezprostředních škod způsobených bouřemi a povodněmi uváděla studie také dražší pojištění, snížené investiční plnění, vyšší ceny energií, náklady na instalaci záložních generátorů a dalších nouzových systémů a pokles cen nemovitostí v rizikových oblastech.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit