Prigožin pesimista: Rusko neudrží dobytá území ani Krym

Šéf ruské soukromé armády Jevgenij Prigožin se obává, že si Ukrajina snadno vezme zpět Ruskem dobytá území na Ukrajině.

Prigožin pesimista: Rusko neudrží dobytá území ani Krym
Zakladatel soukromé armády Wagner Group Jevgenij Prigožin v Bachmutu 25. května 2023 | foto AFP PHOTO / Telegram channel of Concord group/ Profimedia

I když je třeba brát vyjádření bývalého kriminálníka a současného vlivného přítele diktátora Putina s rezervou, je pozoruhodné, že se v ruském veřejném a mediálním prostoru stále častěji objevují názory, že současné Rusko nemůže válku s Ukrajinou (a v ruském pojetí i s celou Severoatlantickou aliancí) vyhrát.

Obavy mezi Rusy způsobuje plánovaná ukrajinská protiofenziva a stále intenzivnější dodávky západní vojenské techniky. K „sýčkům“ se hlasitě přidal i Prigožin, který patří mezi dlouhodobé kritiky ruského ministerstva obrany a zejména ministra Sergeje Šojgua.

Wagnerovci, kteří měli na frontě přispět k obratu a úspěchu ruské válečné mašinerie, se dlouhé měsíce snažili dobýt Bachmut. Prigožin několikrát uvedl, že jej jeho muži už ovládají. Nyní ale ohlásil, že město žoldnéři opustí a předají pravidelným jednotkám ruské armády.

V debatě o válce s blogerem Konstantinem Dolgovem se Prigožin nebál vyslovit chmurné vyhlídky pro ruskou armádu, i když je v Putinově Rusku zakázáno ruské ozbrojené složky kritizovat. Pozitivní výsledek války pro Rusko už neočekává.

Ukrajina si vezme zpět i Krym

Jako pravděpodobnější variantu naopak předpokládá naplnění scénáře, že Zelenskyj a spol. obnoví hranice Ukrajiny z doby před rokem 2014, kdy Rusko za přihlížení Západu anektovalo Krym. „Budou obnovovat hranice před rokem 2014, to se může snadno stát,“ prohlásil Prigožin a dodal: „Zaútočí na Krym, pokusí se vyhodit do povětří krymský most, odříznout zásobovací trasy. S největší pravděpodobností pro nás tento scénář nebude dobrý. Musíme se proto připravit na těžkou válku.“

Jeho slova se dají chápat i tak, že se snaží na Kreml zvýšit tlak podobně jako další ruští jestřábi. To znamená, že ruský stát musí zahájit další vlny mobilizace a podle Prigožina by měl Kreml zavést i stanné právo, aby na ruském území omezil sabotážní a diverzní akce ruských partyzánů a odpůrců režimu. Veškeré státní finance má Putin věnovat jen na zbrojení a vedení války.

V případě naplnění optimistického scénáře doufá, že západní spojenci Ukrajiny přestanou napadenou zemi finančně a vojensky podporovat a přimějí Zelenského, aby začal s Rusy vyjednávat o příměří. Pak by ukrajinské území, které nyní drží ruské jednotky, mohlo připadnout Kremlu.