Prezidenti z klobouku

Vypadá to, že každý týden, o který se přiblíží prezidentské volby, nám teď přinese nového prezidentského kandidáta

Po excentrickém miliardáři Karlu Janečkovi se nyní přihlásila ještě bizarnější Alena Vitásková, která svou kriminalizaci a bezesporu nespravedlivé a hanebné vláčení po soudech hodlá přetavit v politický triumf. A určitě přijdou ještě další známé tváře, které se budou chtít připomenout.

Reálného kandidáta na vítězství ale máme pořád jen jednoho. Andreje Babiše. Přitom porazit ho by nemělo být příliš složité. Jeho stabilní volební potenciál se pohybuje stále někde kolem třiceti procent, zatímco lidí odhodlaných volit proti němu by se při standardní volební účasti měla v populaci najít alespoň polovina.

Druhý Drahoš?

Současná vládnoucí koalice to ví. A také asi tuší, že postavit se za dnešního jediného alternativního kandidáta, generála Petra Pavla, by mohlo přinést opakování blamáže s Jiřím Drahošem.

Petr Pavel je bezesporu výrazná a charismatická osobnost s úctyhodnou profesní kariérou vrcholící pozicí v čele vojenského výboru NATO, díky čemuž disponuje širokým mezinárodněpolitickým rozhledem. Ale to je málo. Někomu bude vadit, že je voják, jinému členství v KSČ. Ale nejdůležitější není v tomto případě, čím ten člověk je nebo byl, ale čím není. A on není politikem se zřetelným pohledem na svět, kterému by teta z Humpolce rozuměla a byla schopná ho sdílet.

Lze prostě předpokládat, že Češi budou chtít za prezidenta zase politika, jakkoli jsou politici u nás nepopulární. A v tom případě je nabídka chudá. Neskrývané a nedočkavé ambice projevuje třeba předseda Senátu Miloš Vystrčil, jehož charisma je, bohužel, odvozeno jen od cesty na Tchaj-wan, zděděné po zesnulém předchůdci Kuberovi, a ve vlastní partaji pro to moc pochopení nenachází. O slovo se sice hlásí Miroslav Kalousek, kterému by Hrad jistě slušel, ale u voličů to má špatné. Ani ne tak kvůli stále otvíraným podezřením z různých nepravostí, ale protože za finanční krize jako ministr financí udělal to, co bylo potřeba, a ono to bolelo.

Jediným, kdo se jeví být Babišovým vyzývatelem schopným ho hravě porazit, je momentálně Petr Fiala, který tuto rukavici určitě zvedat nehodlá.

Nejvyšší čas

Jenže kde brát a nekrást, když ODS a celá koalice Spolu mají evidentní problém postavit nějakého věrohodného kandidáta na pražského primátora, ačkoli je výhra prakticky ložená.

To, že nejsou lidi, je evergreen, jehož extrémní podobu tu předvádělo ANO se svým vládním panoptikem vytahaným ze všech možných koutů. Ale světe, div se, ona i ta Alena Schillerová či Karel Havlíček mají dnes své fanoušky. A není jich úplně málo, jakkoli je to těžko pochopitelné.

Jestli chce Spolu postavit důstojného kandidáta, má nejvyšší čas jej představit veřejnosti, aby mohl také nějaké fanoušky nasbírat a měl vůbec nějakou šanci projít alespoň do druhého kola. Hotovou figuru, z níž by šel každý do kolen, v klobouku nemají.