Sophiina volba prezidenta Pavla: podepíše nižší valorizaci penzí?

Ať už se nový prezident postaví ke snížení valorizace penzí jakkoli, ke kýženému spojování rozdělené společnosti nepřispěje.

Sophiina volba prezidenta Pavla: podepíše nižší valorizaci penzí?
Petr Pavel | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Petr Pavel se na Pražském hradě patrně ještě ani nerozkouká a už mu na pracovním stole přistane vládní návrh na nižší valorizaci důchodů, o kterém se minulý týden vedla ve Sněmovně tvrdá poslanecká bitva. Jen debata o tom, jestli je možné předlohu schvalovat v legislativní nouzi, zabrala 37 hodin, přičemž Tomio Okamura hovořil v kuse více než sedm hodin, čímž v dolní komoře parlamentu vytvořil nový řečnický rekord.

Vládní koalici se nepochybně podaří plán na nižší valorizaci důchodů v parlamentu prosadit. Připomeňme, že návrh počítá s průměrným zvýšením penzí o 760 korun místo o 1770 korun, čímž by státní rozpočet mohl jen letos ušetřit asi osmnáct miliard. Jenže předlohu ještě musí podepsat nový prezident, jehož inaugurace se odehraje tento týden.

Takže podepsat, nebo nepodepsat? Už nyní Andrej Babiš z ANO vyvíjí na Pavla tlak, aby do předlohy „hodil vidle“ a vrátil ji poslancům.

Je jisté, že pokud ji Pavel podepíše, okamžitě od neúspěšného prezidentského kandidáta vyletí: Od počátku jsme říkali, že Pavel je vládní kandidát, který nemyslí na sociálně potřebné, a teď se to jenom potvrdilo. Pokud návrh nepodepíše, může to nový prezident zase schytat z druhé strany, jak je nezodpovědný při nakládání s veřejnými penězi.

Podstatné samozřejmě bude, jak Petr Pavel své – jedno jaké – rozhodnutí zdůvodní, jaké argumenty použije. A jestli bude nastolenou laťku držet po celých pět let svého působení na Hradě.