Přepravní masakr. E-shopy nestíhají, vánoční dárky v ohrožení

Tuzemští přepravci i e-shopy jsou vytížení jako nikdy. Právě teď přicházejí poslední dny, kdy je možné objednat včas vánoční dárky.

Přepravní masakr. E-shopy nestíhají, vánoční dárky v ohrožení
Doručovací firmy čeká velmi vypjaté období, na jehož konci budou počítat slušné zisky. Tušily to, proto také investovaly do skladů a dep. | Profimedia.cz

V takto vysokém napětí ještě elektronické obchody nebyly. Náběh koronavirových omezení v kamenných obchodech spolu se zvyšující se oblibou Čechů nakupovat přes internet pro ně budou letos znamenat rekordní předvánoční období. Dopravci, e-shopy i Česká pošta už nyní hlásí nezvykle velké vytížení. Situací může zamíchat také nedostatek zaměstnanců kvůli onemocnění covid-19 či povinným karanténám. Reálně hrozí, že pokud zákazníci budou objednávat podle loňského modelu, nedostanou včas vánoční dárky, navíc dochází i některé zboží s asijskými komponenty. 

Jak začíná být situace vyhrocená, je patrné například před pobočkami Zásilkovny, kam si lidé přicházejí pro objednané balíčky z e-shopů. Tvoří se fronty, některé pobočky jsou přeplněné a firma musí doručování do nich dočasně vypínat. „Ve srovnání s běžným obdobím roku je nárůst počtu zásilek až čtyřnásobný. Může se tedy stát, že některá výdejní místa jsou naplněna a dočasně vypnuta,“ říká Simona Kijonková, zakladatelka projektu Zásilkovna.

Zásilkovna v tom samozřejmě není sama. Česká pošta každý rok vydává svým zákazníkům před Vánocemi doporučení, kdy mohou naposledy poslat balík, aby ho měl adresát v ruce 23. prosince. Podle typu doručení balíku se loni tento termín pohyboval mezi 19. a 20. prosincem. Pokud by lidé podávali ve stejnou dobu balík i letos, zaručeně nedojde včas. 

Kdy bude poslední den na to, poslat poštou dárek v balíku? Jak budou stíhat dopravci doručovat zásilky? Které zboží s asijskými díly může e-shopům začít docházet? O kolik více si e-shopy letos vydělají? Jak trhem zamíchá onemocnění a karantény covidu? Kolik lidí má z toho důvodu pošta mimo službu? Čtěte v aktuálním vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Kožený z kola ven?
  • Mafie, pytláci a nosorožci
Objednat nyní