Přepravní masakr. E-shopy nestíhají, vánoční dárky v ohrožení

Tuzemští přepravci i e-shopy jsou vytížení jako nikdy. Právě teď přicházejí poslední dny, kdy je možné objednat včas vánoční dárky.

Přepravní masakr. E-shopy nestíhají, vánoční dárky v ohrožení
Doručovací firmy čeká velmi vypjaté období, na jehož konci budou počítat slušné zisky. Tušily to, proto také investovaly do skladů a dep. | Profimedia.cz

V tak vysokém napětí ještě elektronické obchody nebyly. Náběh koronavirových omezení v kamenných obchodech spolu se zvyšující se oblibou Čechů nakupovat přes internet pro ně budou letos znamenat rekordní předvánoční období. Dopravci, e-shopy i Česká pošta už nyní hlásí nezvykle velké vytížení. Situací může zamíchat také nedostatek zaměstnanců kvůli onemocnění covid-19 či povinným karanténám. Reálně hrozí, že pokud zákazníci budou objednávat podle loňského modelu, nedostanou včas vánoční dárky, navíc dochází i některé zboží s asijskými komponenty. Typově třeba notebooky.

Včera bylo pozdě

Jak začíná být situace vyhrocená, je patrné například před pobočkami Zásilkovny, kam si lidé přicházejí pro objednané balíčky z e-shopů. Tvoří se fronty, některé pobočky jsou přeplněné a firma musí doručování do nich dočasně vypínat. „Ve srovnání s běžným obdobím roku je nárůst počtu zásilek až čtyřnásobný. Může se tedy stát, že některá výdejní místa jsou naplněna a dočasně vypnuta,“ říká Simona Kijonková, zakladatelka projektu Zásilkovna.

Výrazný nárůst zásilek pozoruje kontinuálně už od konce srpna. V současné době roste její firma meziročně o více než 120 procent. „Zatím rekordním dnem byl 9. listopad, kdy jsme za jediný den převezli více než 330 tisíc zásilek. V posledních dnech před Vánocemi předpokládáme, že za jediný den přepravíme více než 550 tisíc zásilek,“ popisuje Kijonková.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit