Překážková dráha pro seniory. K vakcíně v USA přes 51 otázek

Zajistit si vakcínu proti covidu-19 může představovat boj s byrokratickým molochem. V New Yorku vede cesta k registraci přes 51 otázek.

Překážková dráha pro seniory. K vakcíně v USA přes 51 otázek
ilustrační foto | Shutterstock.com

V největším městě USA spustili tento týden druhou část tzv. fáze 1 očkování proti covidu-19. V první části dostali vakcínu zdravotníci, kteří jsou přímo vystaveni kontaktu s nakaženými, nyní by se mělo dostat na miliony ostatních. Patří mezi ně záchranáři, policisté, pracovníci ve školství a veřejné dopravě a osoby starší 75 let.Pro zajištění vakcinace stačí „maličkost“: zaregistrovat se na webových stránkách newyorského zdravotního odboru. Ve skutečnosti ale jde o úmorný proces, který může být zvlášť pro seniory matoucí a značně demotivující.

Podmínkou registrace je ověření totožnosti. Poté následuje samotné přihlašování k očkování o šesti krocích, během nichž je žadatel nucen odpovědět v dotazníku až na 51 otázek a poté ještě jako přílohu nahrát obrázky průkazu zdravotního pojištění. „To všechno je obzvlášť obtížné pro lidi, kteří nejsou digitálně gramotní nebo mají k internetu omezený přístup. Právě je přitom zasáhla pandemie tvrdě a právě oni potřebují vakcínu nejvíc,“ stěžuje si na přístup úředníků městský finanční kontrolor Scott Stringer, který na problém upozornil na svém twitterovém účtu.

Součástí přihlašování k očkování jsou otázky osobního charakteru a výpis prodělaných nemocí a jiných zdravotních potíží. Až po vyplnění anamnézy je uživatel přepojen do kalendáře, kde si může vybrat čas vakcinace. „Nemůžeme nutit pracovníky v první linii a lidi nad 75 let, aby si prošli tímto úmorným přihlašovacím procesem. Jakákoli překážka očkování jen prodlouží krizi,“ dodává Stringer.

Kromě zdlouhavého dotazníku se newyorský registrační systém od začátku potýká s technickými problémy a chybovými hláškami, které některým zájemcům znemožnily dokončení procesu a přihlášení k očkování.

V Česku představila vláda registraci k očkování na čtvrteční tiskové konferenci. V první fázi bude dostupná lidem starším 80 let, kteří se mohou registrovat od 15. ledna. Na začátku února bude rezervační systém fungovat pro všechny ostatní. Kromě přihlašování přes internet si lidé budou moci rezervovat termín i přes praktického lékaře či informační linku 1221. Počítá se i s krajskými call centry.

V registračním formuláři bude potřeba uvést celé jméno, zdravotní pojišťovnu, číslo pojištěnce a zdravotní stav. Verifikace údajů bude probíhat přes SMS. Po vyplnění údajů si zájemce bude moci vybrat místo a čas očkování. Čas aplikace druhé dávky pak bude vytvořen automaticky na stejné místo a čas za 21 dní, ačkoli i tento termín bude možné změnit.