Pražská teplárenská unikla trestu

ERÚ nestihl včas teplárně dokázat předražení tepla. S tím padá i finanční postih v řádu desítek milionů korun.

Pražská teplárenská unikla trestu
Pražská teplárenská, ilustrační foto | EP Energy

Ceny tepla jsou v mnoha městech poměrně vysoké, dodavatelé vykazují nemalé zisky, ale předražení se stále nedaří žádné teplárenské společnosti prokázat. Kontroloři Energetického regulačního úřadu podle oznámení na webu úřadu vzdali snahu prokázat nadměrné zisky Pražské teplárenské. Aktuální spor se týká cen účtovaných v roce 2014.

Energetický regulátor zahájil řízení před dvěma lety, kdy pojal podezření, že Pražská teplárenská účtovala v jedné lokalitě (její název je v dokumentu začerněn) příliš vysoké ceny. Nadměrný zisk měl v součtu dosáhnout 42,7 milionu korun. Proti udělené pokutě v prvoinstačním řízení se však teplárna v říjnu loňského roku odvolala. Než úřad rozhodl ve věci podruhé, uplynula lhůta daná zákonem o cenách; odpovědnost právnické osoby totiž zaniká po uplynutí pěti let od doby, kdy došlo k porušení zákona.

Bez trestu může Pražská teplárenská vyváznout i v mnohem větší kauze, v níž se hraje o čtvrt miliardy korun. ERÚ totiž v říjnu 2015 spustil řízení proti teplárně v kauze předražení tepla z lokálních plynových kotelen během roku 2011. V březnu 2016 úřad rozhodl o udělení pokuty ve výši 120 milionů korun, dalších 120 milionů měla Pražská teplárenská vrátit poškozeným odběratelům.

Také v tomto případě se Pražská teplárenská, jejímž vlastníkem je skupina EPH miliardáře Daniela Křetínského, odvolala. Když neuspěla u druhé instance na ERÚ, dala kauzu k posouzení soudu. Ten loni rozhodl ve prospěch teplárny, ale tentokrát se odvolal regulátor. Obě strany sporu nyní čekají na závazné rozhodnutí, které by měl ve věci vydat Nejvyšší správní soud.

Pražská teplárenská si stále – na rozdíl od jiných tepláren – udržuje vysokou ziskovost. Například v loňském roce vydělala 580 milionů korun po zdanění. Podle dohody z počátku září má teplárnu od EPH koupit francouzská skupina Veolia.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní