Vybrané články
z týdeníku The Economist

Prázdno ve tvaru Boha

Výbušná americká směs: pravicoví kulturní evangelikálové válčí s novodobými demokratickými puritány.

Prázdno ve tvaru Boha
ilustrace Vojtěch Velický

Na Květnou neděli měl Joe Biden zahájit nejsvětější týden v křesťanském kalendáři mší v kostele Nejsvětější Trojice v Georgetownu. Biden je považován za nejzbožnějšího prezidenta od dob Jimmyho Cartera. Vzhledem k tomu, jak dnes v Americe organizované náboženství kolabuje, působí Bidenovo prezidentství i v tomto směru jako návrat do minulosti.

Vládne zemi, v níž víc lidí říká, že je „bez vyznání“, než kolik se jich hlásí ke katolictví nebo evangelickému křesťanství. Na rozdíl od Evropy však v Americe s úpadkem církví nejde ruku v ruce i úbytek zbožnosti. Dokonce i Američané, kteří přestali chodit do kostela, častěji řeknou, že se modlí a věří v Boha, než když se na totéž zeptáte německých nebo britských křesťanů. Jinými slovy zavrhli náboženské instituce, ale nepřišli o touhu věřit – a dál prahnou po morálních jistotách a kolektivní identitě –, kterou jim tradičně zprostředkovávaly kostely a synagogy.

Vede to k rozmachu heterodoxního myšlení v řídnoucích amerických kongregacích. Téměř třetina Američanů, kteří sami sebe označují za křesťany, například věří v reinkarnaci. Mezi neorganizovanými křesťany se však rozmáhají i divočejší nápady; teoložka Tara Isabella Burtonová ve své v knize Strange Rites píše například o „wellness“ kultu, o „brutálním atavismu“ Jordana Petersona a podivném světě fanoušků Harryho Pottera. Jako další pseudonáboženství se rýsuje politika. Americká národní debata je moralistická, nesmiřitelná, vášnivě rozpolcená a v obou hlavních stranách získala silné náboženské zabarvení. Jedna nedávno zveřejněná vědecká studie zjistila, že od roku 2018 se víc amerických uživatelů Twitteru identifikuje se svou stranou než se svým náboženstvím.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit