Pravý účinek Sputniku

Česko dokonale splnilo roli užitečného idiota a posloužilo domácí kremelské propagandě

Zatímco se Česko plácá v debatách nad nákupem Sputniku V, Rusové mají jasno. Počet vakcín bude 300 tisíc, dodávka v dubnu, distributor Avenier z rodiny miliardáře Tomáše Chrenka. Údaje zveřejnil fond Roscongress, sloužící k prosazování ruských zájmů v zahraničí. A je hotovo. I když Česko nenakoupilo ani ampuli, splnilo dokonale roli užitečného idiota a posloužilo domácí kremelské propagandě.

Ve světle těchto faktů je úplně jedno, jaký ministr zdravotnictví na Palackého náměstí právě úřaduje nebo v jaké fázi evropského schvalování vakcína zrovna je. Rusko nemuselo vyrobit jedinou dávku navíc a potřebný efekt se dostavil vrchovatě. Poděkujme Miloši Zemanovi, který pro Sputnik odeslal zvací dopis.

Na Slovensko přišly bedny s jinou variantou Sputniku, než byla popsána ruskými vědci v odborném časopise Lancet. Slovenskému ústavu pro kontrolu léčiv chybí dost dokumentace k tomu, aby ji pustil do oběhu. Také tam kvůli nákupu padla vláda – skončil premiér a ministr zdravotnictví, což je poměrně bizarní opak Česka, kde ministr skončil proto, aby se Sputnik nakoupil. Každopádně pro Rusko výhra, protože která jiná vakcína tohle umí?

Zahraniční taktika Kremlu je dělat zmatek, rozhádat společnost, vytvářet falešné zprávy a využívat hloupé lokální politiky. Sputnik je toho ztělesněným nástrojem. Rusko nepotřebuje žádnou certifikaci. Dokonce nepotřebuje, aby vakcína fungovala. Funkce Sputniku je úplně jiná. A ať chceme, nebo ne, Česko je jeho jedem propagandy doma i v očích Kremlu už dávno naočkované. Účinnost sto procent.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní