Pravda, nebo propaganda? Za Ukrajinu bojují Rusové, kteří nenávidí Putina

Ruská legie má údajně několik stovek bojovníků, kteří se rozhodli přeběhnout k nepříteli. Informací o jednotce je málo a někteří míní, že se jedná o chytré PR Ukrajiny, jak znejistit Kreml.

Pravda, nebo propaganda? Za Ukrajinu bojují Rusové, kteří nenávidí Putina
Ukrajinský voják, ilustrační foto | Shutterstock.com

I v Rusku se najdou tací, kteří nesouhlasí s brutální válkou vedenou Kremlem se sousedními Ukrajinci. Jsou mezi nimi rovněž vojáci, kteří přeběhli k nepříteli. V březnu vznikla legie Svoboda Rusku, jež je součástí ukrajinských oddílů složených ze zahraničních dobrovolníků. Bojů proti Putinovi se má účastnit i šesti stovek Čechů.

Kolik je ruských legionářů, zůstává do velké míry zahaleno tajemstvím. Odhady se pohybují od několika stovek až po tisíc mužů. Jádro mají podle Ukrajiny tvořit vojáci zajatí na začátku konfliktu. 

„Stejně jsem skončil v této válce. Myslel jsem, že umřu jako okupant a vrah, nebo zemřu s dobrým svědomím. Proto jsem změnil strany,“ vysvětlil pro The Moscow Times jeden z ruských legionářů, jenž si nechává říkat Arni. Kromě zajatých ruských vojáků se má jednat o další Rusy, kteří se dobrovolně rozhodli bojovat proti režimu Vladimira Putina.

Ruská jednotka „funguje“ mnohem tajemněji než další zahraniční legie. I proto se objevují spekulace, zda nejde pouze o promyšlený PR projekt Kyjeva, aby ukázal, že na jeho straně bojují i „hodní“ Rusové, kteří požadují svržení současného režimu v Rusku. Legionáři mají na rukávech barvy antiválečných demonstrací v Rusku, modrou a bílou.

Bojovat na straně světla

Ruská legie se v dubnovém manifestu zavázala bojovat za „nové Rusko“ s cílem zbavit se diktátora Putina. Voják Arni navíc tvrdí, že se rozhodl bojovat za „stranu světla“. O legii se několikrát zmínili vysoce postavení ukrajinští představitelé, například poradce prezidenta Oleksij Arestovyč, bývalý herec a bloger. Napadení Ukrajiny Ruskem předpovídal v roce 2019, aby zabránilo připojení k Severoatlantické alianci. V červnu uvedl, že má ruská legie pár set členů. Sami legionáři hovoří o dvou praporech, což by mělo přesahovat tisícovku bojovníků.

Arni online deníku (v současnosti je v Rusku zakázán a funguje z Amsterodamu) řekl, že se k jednotce za svobodné Rusko hlásí denně několik stovek zájemců. Přijata je pouze menšina, která se musí důkladně prověřit, aby se odfiltrovali agenti ruské tajné služby. Jednotka je aktivní zejména na sociální sítích. Ve svých příspěvcích tvrdí, že má fanoušky po celém Rusku.

Další z legionářů o sobě prozradil, že od roku 2019 podporuje ruskou opozici a v dubnu se rozhodl aktivně bojovat proti Putinovi. Ruští legionáři se obávají postihů, jež mohou dopadnout i na jejich rodinné příslušníky, a proto odmítají prozradit svou identitu. Pokud podávají informace západním médiím, pouze se zakrytými tvářemi. Nejznámějším členem ruské legie je Igor Volubujev, bývalý manažer ruské Gazprombank. V červnu oznámil, že se připojil k jednotce, aby pomohl z Ruska vytvořit svobodnou zemi. 

Propagandistické video ukazuje výcvik ruských legionářů po boku Ukrajinců

Není jasné, kde dosud legionáři z Ruska bojovali. „Na frontě by mohli být nějací ruští bojovníci, ale zda to je organizováno tak, jak to je prezentováno, zůstává nezodpovězenou otázkou,“ tvrdí ukrajinský reportér Ilja Ponomarenko, který o vývoji na frontě píše pro The Kyiv Independent. Také reportáž pro americký měsíčník Harper’s Magazine naznačuje, že zahraniční jednotky bojující za Ukrajinu mohou být z velké části ukrajinské PR.

Ponomarenko uvedl, že zahraniční legionáři prokazatelně bojovali u Irpině, Severodoněcku a Lysyčansku. O nasazení ruské legie do bojů ale nemá informace. Ruská oficiální média legii Svoboda Rusku zpochybňují a tvrdí, že jde o projekt ukrajinských zpravodajských služeb. Nicméně i tak ruské úřady zadržely tři muže, již mají být s touto legií spojováni. Přeběhlíkům hrozí v Rusku až dvacet let vězení.