Praha zakázala banány

Titulek tohoto článku je fake. Stejně jako je fake tolikrát opakovaný mýtus, že banány zakázal Brusel.

Nicméně je pravda, že evropské předpisy se banány skutečně zabývají. Klasifikují je podle velikosti a kvality a zařazují je do tříd určujících míru zakřivení. Právě zakřivení banánů se tak stalo jedním ze symbolů přebujelé bruselské regulace. 

Česko ovšem v míře banánové byrokracie nijak nezaostává. Po letech se totiž probralo a všimlo si, že „banánové“ nařízení 1333/2011 má jeden velmi závažný nedostatek. Týká se totiž banánů zelených, zmrazených, sušených nebo banánových směsí, ale ne banánů zralých. A to je samozřejmě potřeba napravit. 

Ministerstvo zemědělství proto připravilo vyhlášku, která dělá mezi zralými banány v Česku pořádek. Nově tak víme, že „banány se uvádějí na trh celé, zdravé, pevné konzistence. Nesmějí být přezrálé, jsou bez otlaků, bez poškození způsobeného nízkými teplotami, bez nadměrné povrchové vlhkosti, bez cizích příměsí a nečistot“.

Banány se také budou dělit do tří jakostních tříd: výběrové, první a druhé. Výběrové banány musejí být naprosto perfektní, banány první jakosti mohou mít drobné vady. Všechny ostatní zralé banány, za předpokladu, že nejsou úplně shnilé, jsou druhojakostní a jako takové se mohou prodávat. A pozor, to i v případě, že vykazují vady tvaru, tedy například neobvyklé zakřivení. 

Doufejme, že se tématu po vzoru četných euroskeptiků nechopí nějaký zapálený eurohujer a nezačne tvrdit, že Praha zakazuje banány. I když... vzhledem ke snaze určovat podíl českého zboží v obchodech by neměl k pravdě zase tak daleko.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní