Praha nemocná. Chřipkou i turismem

Turismus ukradl obyvatelům Prahy centrum a změnil je ve skanzen. Koronavirus turisty vyhnal, byznys trpí a starousedlíci jásají. Obavy z budoucnosti ale mají všichni.

Praha nemocná. Chřipkou i turismem
Zákaz cestování po začátku pandemie dokázal, jak moc turismus ovládl centrum Prahy. Se zahraničními hosty odjel z mnoha míst život – starousedlíků tu moc nezbylo. | Tomáš Novák týdeník HROT

Normálně se mu drtivá většina Pražanů cíleně vyhýbá, maximálně ho se sebezapřením předvede přespolní návštěvě. Karlův most, turistická ikona hlavního města, byl v posledních letech prakticky nonstop zavalený turisty.

Stejně jako Staroměstské náměstí, Karlova, Mostecká nebo Nerudova ulice to nebylo ideální místo pro klidnou, romantickou procházku. Tedy nepovažujete-li za romantické, když muž dámě kurážně s pomocí loktů klestí cestu neprostupným, otravně pomalu se šinoucím davem lidí mluvících směsicí cizích jazyků.

Letos na jaře se to po dlouhé době změnilo. Zahraniční turisté zůstali doma a na památky, osiřelé prakticky ze dne na den, se naopak chodili dívat místní. Byla to jedinečná příležitost nasát původní atmosféru, kterou hektika turismu nadlouho zničila. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit