Praha, město gymnaziální aneb Pirátský populismus v praxi

Hlavní město Praha změní strukturu středních škol na svém území. Učňovské obory ustoupí těm maturitním. Dojít má k boomu gymnázií, kde vzniknou až dva tisíce nových míst.

Praha, město gymnaziální aneb Pirátský populismus v praxi
ilustrační foto | Shutterstock.com

Učňovské obory jsou minulostí. Průmysl měl velké oči, ale mezi mladými o nematuritní školy není zájem, a proto je utlumíme. S takovou informací v minulém týdnu přišli za ministrem školství Vladimírem Balašem (STAN) primátor Prahy Zdeněk Hřib a radní pro školství Vít Šimral (oba Piráti). Komunální politici následně médiím sdělili, že došlo ke shodě. Z Prahy se stane město gymnaziální, a to i přes tlak Hospodářské komory nebo průmyslových svazů. Jenže…

Tak jednoduché to není a je třeba prohlášení uvést do kontextu. Ministr školství Balaš sice byl jednání přítomen, ale rozhodně nedošlo k jednoznačné shodě. Podle informací přímo z jednání naopak vznesl řadu připomínek. Několikrát si prý dokonce povzdechl, když pražští politici nebyli schopni argumentovat potřebnými analýzami a daty.

A zadruhé: proti záměru se dlouhodobě staví dokonce i ti, o které má jít. Jak přiznal i radní Šimral, hlasitě proti vystupuje Asociace ředitelů gymnázií ČR. Ředitelé existujících škol se obávají, aby s masivním navýšením míst nedošlo ke zhoršení kvality studentů.

Gymnázia jsou z podstaty výběrovými školami a nová místa tento status jistě naruší. Poslední slovo neřekli ani průmyslníci, kteří potřebují zaměstnávat i lidi s technickým vzděláním, nikoli s všeobecným humanitním.

Ve výsledku je tak třeba bombastické oznámení pirátských politiků vnímat jako součást předvolební kampaně. Jde o populistické gesto, které má využít naštvání mnoha rodičů, jejichž děti se letos nedostaly na vysněné střední školy. Hřib se Šimralem nemají šanci do konce svého současného mandátu plán zrealizovat.

A předvolební průzkumy naznačují, že dvojice ve vedení města po zářijových volbách skončí. Už aby to bylo.