PPF znovu snížila svůj podíl v plzeňské Škodě

Podíl skupiny Petra Kellnera ve Škodě Transportation klesl na 87,8 procenta, kupujícím je opět Michal Korecký.

PPF znovu snížila svůj podíl v plzeňské Škodě
Škoda Transportation | Profimedia.cz

Finanční skupina PPF podruhé snížila svůj podíl v plzeňském výrobci kolejových vozidel Škoda Transportation. Kupujícím byl opět bývalý spoluvlastník a topmanažer Škodovky Michal Korecký, který svůj podíl navýšil z 10 na 12,2 procenta. Naopak podíl skupiny PPF kontrolované Petrem Kellnerem klesl na 87,8 procenta. PPF to oznámila ve své výroční zprávě za minulý rok.

Výroční zpráva PPF uvádí též kupní cenu za přeprodaný více než dvouprocentní podíl, jedná se o devět milionů eur (zhruba 240 milionů korun). K převodu podílu došlo letos v březnu. PPF podle původní dohody z listopadu 2017 koupila sto procent akcií Škody Transportation, avšak v únoru loňského roku překvapivě prodala desetinový podíl Michalu Koreckému. Ten za podíl tehdy zaplatil 31 milionů eur (800 milionů korun).

PPF loni zaznamenala vydařený rok. Aktiva skupiny během roku 2019 narostla o osm procent na 48,6 miliardy eur, vlastní kapitál připadající na akcionáře narostl ze 7,5 na 8,8 miliardy korun. Čistý zisk z pohledu akcionářů PPF narostl meziročně 15 procent na 935 milionů eur (24 miliard korun).

„Rok 2019 byl pro skupinu PPF dalším úspěšným rokem. Klíčová byla jak ziskovost finančního holdingu, tak i našeho telekomunikačního byznysu, kde se již naplno projevila akvizice aktiv Telenoru v Maďarsku, Bulharsku, Srbsku a Černé hoře,“ komentovala výsledky Kateřina Jirásková, finanční ředitelka skupiny PPF.

Letošní výsledky již tak pozitivní nebudou, aspoň tomu nasvědčují výsledky podnikání v klíčovém oboru spotřebitelských půjček. Dceřiná společnost PPF Financial Holdings, pod kterou spadá Home Credit a další společnosti z oboru financí, v prvním čtvrtletí zaznamenala propad čistého zisku o 95 procent na 9 milionů eur. Celkové úvěry klientům přitom o tolik neklesly, meziročně jen o dvě procenta na 19,6 miliardy eur.

Právě Home Credit, v němž PPF drží více než 91procentní podíl, byl dlouhodobě hlavním tahounem zisku celé skupiny. Největším trhem pro Home Credit je Čína, významnou pozici si vybudoval také v Rusku, Kazachstánu, Vietnamu, Indii, Indonésii a na Filipínách. Finanční divize PPF měla v minulých měsících zájem o vstup na hongkongskou burzu, ale k tomu nakonec nedošlo, jelikož nabízená cena akcií se investorům zdála příliš vysoká.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní