PPF uzavírá kruh, pošle Cetin na burzu

Pokud Petr Kellner úspěšně prodá část infrastrukturního obra Cetin na burze, půjde o působivé dovršení jeho životního obchodu.

PPF uzavírá kruh, pošle Cetin na burzu
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Zastrčený salonek italského bistra Sapori na Vinohradech byl začátkem roku 2015 svědkem zajímavého setkání. Investiční šéf PPF Martin Štefunko zde hrstce novinářů obhajoval záměr finanční asistence společnosti O2, která měla mateřské PPF půjčit až 25 miliard korun.

Šlo o krok, který pořádně vyplašil investory. PPF chce čerstvě akvírovaného operátora vysát na kost, říkalo se tehdy. Kritické hlasy společně s prohlášeními o osekání dividendové politiky cenu akcií operátora srazily o desítky procent. Mistrovská a mimořádně tvrdá partie o Kellnerův životní jackpot se v tu dobu pomalu rozjížděla.

Aktuálně PPF uvažuje o tom, že infrastrukturní část, společnost Cetin, opět pošle na burzu. Analytici očekávají valuaci daleko nad sto miliardami, a Kellner tak pomyslně uzavírá kruh, který si začal kreslit před více než sedmi lety. V jeho rámci drobné investory z Cetinu vytlačil. A teď je chce nalákat zpět.

Hostina pro dravce

Skupina PPF koupila tuzemskou telekomunikační jedničku od španělského vlastníka na konci roku 2013, tehdy od Telefóniky získala 66 procent akcií za 63,6 miliardy korun. To odpovídalo ceně 305,6 koruny za akcii.

Když pak slovenský stratég Štefunko na jaře 2015 přišel s nápadem O2 rozdělit na obchodní a infrastrukturní část, trh dostal další elektrický šok a akcie padly na historická minima. Hra s drobnými akcionáři, která se odehrávala na pozadí ojedinělé technologicko-byznysové vize, se však nakonec vyplatila. Ovšem zdaleka ne všem. Mnoho drobných akcionářů hru nervů neustálo a akcie v panice prodali za výprodejovou cenu, která na jaře klesla pod 200 korun.

Vítězi této partie byli zejména investiční predátoři, kteří se jako jediní dokázali v nepřehledné operaci správně zorientovat. Stovky milionů korun na akciích O2 v tomto roce vydělali mladý investor a někdejší doménový spekulant Jan Barta, uhlobaron Pavel Tykač či nájezdník (tehdy ještě ze skupiny Arca Capital) Pavol Krúpa.

Kdo si na Kellnera a jeho ostré lokty vsadil třeba až na jaře, kdy se akcie O2 zřítily ke 150 korunám, bral do několika měsíců tučný zisk. Obchodní část, tedy nové a menší O2, totiž už na podzim ohlásila rekordní čísla a hodnota její akcie opět překročila 250 korun za kus. Vedle toho tentýž investor držel cenný papír nově vzniklé části Cetinu, který skupina PPF v té době vykupovala za 172 korun. Hodnota původní firmy se téměř zdvojnásobila.

Kellner už v té době na operaci vydělal odhadem vyšší desítky miliard korun. PPF měla od začátku záměr Cetin zcela ovládnout, vytěsnit minoritáře a stáhnout jeho akcie z burzy. To se jí povedlo v lednu 2016. Naproti tomu sesterské O2 Czech Republic se na burze obchoduje nepřetržitě dodnes, aktuálně s cenou kolem 260 korun za akcii.

Výnosný byznys

Telekomunikační impérium dnes tvoří třetinu tržeb celé PPF a je pro ni druhým největším sektorem. Z pohledu vynaloženého kapitálu je také bezpečně nejziskovější.

Hrubý zisk před odpisy (EBITDA) O2 Czech Republic v roce 2019 překročil 12 miliard korun. Cetin ve stejném roce vydělal 8,7 miliardy korun. Navíc od poloviny loňského roku se zvětšil o infrastrukturu vyčleněnou od operátorů Telenoru v Bulharsku, Maďarsku a Srbsku. Hodnota nově vzniklého infrastrukturního obra Cetin Group by tak mohla podle některých odhadů přesáhnout 110 miliard korun.

Ovšem bude záležet také na tom, jak velkého balíku akcií se PPF bude chtít zbavit, na načasování a na tržních podmínkách. Kellnerova PPF se podle agentury Bloomberg na toto téma již baví s bankami BNP Paribas, Morgan Stanley a Société Générale. Mluvčí PPF Jitka Tkadlecová sice potvrdila, že IPO společnosti Cetin je jednou z možných variant, ale hovořit teď o jakýchkoli detailech označila za předčasné.

Už teď se však zdá, že pokud se vše podaří chytit za správný konec, stane se telekomunikační mise Petra Kellnera možná nejvýnosnějším investičním počinem v novodobých českých dějinách.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Ze státního se nenajíš 
  • Jak si koupit partaj
Objednat nyní