PPF si na superbanku musí počkat, spojení s Monetou se odkládá

Dlouho očekávaná valná hromada akcionářů Monety zatím šéfům PPF důvod k oslavě nedala. Plán Petra Kellnera na spojení Air Bank, česko-slovenské části Home Creditu a firmy Zonky s Monetou se zastavil v poločase. 

PPF si na superbanku musí počkat, spojení s Monetou se odkládá
ilustrační foto | Profimedia.cz

Šéfové PPF v čele s hlavním deal-makerem Tomášem Brzobohatým mají v tomto projektu nasázeno hodně. Přestože odpůrců bylo slyšet stále dost, v druhém pokusu na spojení tuzemských finančních aktiv skupiny PPF s někdejší GE Money Bank, dnes známou pod značkou Moneta, tak už byli za favority spíše stratégové z Dejvic.

Průběh dnešní valné hromady Monety tomu i dost dlouhou dobu nasvědčoval. Akcionáři poměrně hladce přijali usnesení o spojení banky s firmami PPF i s předem dohodnutým ocenění. Pro spojení se vyslovilo přes 98 procent přítomných akcionářů.

Avšak v dalším bodu přišla studená sprcha. Akcionáři se postavili proti způsobu financování složité transakce. Ta spočívala podle původního plánu mimo jiné v tom, že Moneta navýší kapitál a vydá nové akcie. Přesně 291 375 000 akcií v kurzu 80 korun za kus měla získat PPF výměnou za Air Bank a spol.

Po této operaci měla PPF v bankovní skupině Moneta držet 55,38 procenta akcií. Pro tento důležitý bod ale byla třeba podpora 75 procent akcionářů. To se však nepovedlo, když souhlasilo pouze 62 procent podílníků.

Šéf Monety Tomáš Spurný i zástupci PPF tak krátce po druhé hodině museli uznat porážku, ačkoliv plán na vznik třetí největší banky na trhu podle nich stále trvá.„Skupina PPF bere na vědomí, že akcionáři Monety dnes na valné hromadě vyjádřili souhlas  s nabytím akcií Air Bank a českého a slovenského Home Creditu, a že současně ale nedali  v požadované míře souhlas s rozhodnutím o navýšení základního kapitálu Monety,” konstatovala skupina nedávno zesnulého podnikatele Petra Kellnera.

Zástupci PPF také připomínají, že jejich společnost Tanemo zůstává největším akcionářem Monety s podílem 29,94 procenta, což jí umožňuje vykonávat významný vliv na rozhodování valné hromady.

„PPF má rozsáhlé zkušenosti jako spolumajitel akciových společností  se zastoupením různých skupin akcionářů a nejednou dokázala, že umí čelit  náročným výzvám vyplývajícím z tohoto prostředí,” uvedl dále PPF v prohlášení. Také Spurný po jednání prohlásil, že věří v brzké nalezení způsobu, jak celou transakci dokončit.

Jakým směrem se nyní jednání s drobnými akcionáři budou vyvíjet, není jasné. Ale dá se předpokládat, že v PPF i s tímto scénářem (ne)výhry už předem kalkulovali. Ostatně jistou míru obezřetnosti naznačuje už komentář Kateřiny Jiráskové, finanční šéfky PPF, který napsala pro Hospodářské noviny v předvečer valné hromady. Poslední věty komentáře se ukázaly jako věštecké. „Dobře víme, že k cíli nikdy nevede jen jedna cesta, a umíme pružně volit scénáře, jak našich cílů dosáhnout. Platí to nepochybně i v tomto případě,” uvedla doslova členka nejvyššího vedení skupiny.

Jak moc pružné scénáře skupiny PPF ve skutečnosti jsou, se brzy ukáže. Hra o Monetu pokračuje dál.