PPF se vrací do příběhu Sazky

Před deseti lety se Petr Kellner rozhodl, že už se dál nechce účastnit loterijního byznysu Sazky, respektive nechal se přeplatit Karlem Komárkem v cenovém rozstřelu a z loterijního hegemona, údajně zhruba za pět miliard korun, vystoupil.

PPF se vrací do příběhu Sazky
ilustrační foto | Tomáš Novák, týdeník Hrot

Pro Komárka tím začala jízda evropskými loteriemi, která podle všeho brzy skončí na nejslavnější světové burze v New Yorku. A je symbolické, že u toho budou také Kellnerovi následovníci.

Kolem české Sazky totiž mezitím vyrostl obří mezinárodní holding Allwyn, který kromě Česka provozuje loterie v Itálii, Rakousku, Řecku, na Kypru a brzy také v Británii. Allwyn se má podle plánu spojit s americkou investiční společností Cohn Robbins Holdings a část akcií nabídnout na burze.

Skupina PPF v čele s Jiřím Šmejcem se zavázala investovat až 260 milionů dolarů, tedy 6,5 miliardy korun, do akcií Allwynu. Při transakci by koupila 26 milionů akcií společnosti Allwyn, dříve Sazka Entertainment, což by jí mělo stačit zhruba na pět procent společnosti.

PPF je v současnosti minoritním akcionářem Cohn Robbins Holdings, která se bude se společností Allwyn spojovat. Operace odráží novou filozofii PPF, kterou představil Jiří Šmejc. Podle ní se skupina bude častěji spojovat s různými partnery z Česka i ze zahraničí a soustřeďovat se na vyloženě velké společnosti.