Vybrané články
z týdeníku The Economist

Pozor na salonní generály

Proč je mezi námi instantních odborníků na geopolitiku téměř tolik jako fotbalových trenérů.

Pozor na salonní generály
ilustrace Vojtěch Velický

Když se budete pravidelně bavit s lidmi, kteří kupují a prodávají finanční aktiva v problémových částech světa, začnou vás brzy štvát. Všichni jsou odborníci. Vidina konfliktu dělá z kdejakého spread sheetového cifršpiona vojenského stratéga a znalce kremelského zákulisí. Buttonwood toto naštvání jménem všech novinových komentátorů sdílí. Vynášet kategorické soudy na základě minimální znalosti faktů je naše práce. Buďte tak laskaví a dejte si odchod. Tohle je náš píseček.

Salonní generál poslední dobou neví, kam dřív skočit. Po chvilkové přestávce na pandemii stoupají geopolitická rizika všude kolem – alespoň to říká nedávná studie BCA Research. Hned tři protokonflikty zaměstnávají světová média a testují odhodlání nové americké administrativy. Rusko vyslalo na svoji východní hranici značný počet vojáků a hrozilo, že se ještě víc zapojí do války na východní Ukrajině. Ke značné nelibosti Izraele zintenzivnil Írán svůj jaderný program. A Čína pořádá námořní manévry kolem Tchaj-wanu.

Těžší, než se zdá

Eskalace kteréhokoli z těchto potenciálních konfliktů může trhy tvrdě zasáhnout. Pro investory je proto lákavé pokusit se odhadnout, kdy a kde k výbuchu dojde, aby těžili z „geopolitické alfy“, porazili trhy a vydělali na rizikových obchodech v konfliktních zónách. Tomuto nutkání je z větší části radno odolat. Úspěšné obchodování v geopoliticky citlivých zónách je těžší, než se zdá.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit