Vybrané články
z týdeníku The Economist

Pozor na salonní generály

Proč je mezi námi instantních odborníků na geopolitiku téměř tolik jako fotbalových trenérů.

Pozor na salonní generály
ilustrace Vojtěch Velický

Když se budete pravidelně bavit s lidmi, kteří kupují a prodávají finanční aktiva v problémových částech světa, začnou vás brzy štvát. Všichni jsou odborníci. Vidina konfliktu dělá z kdejakého spread sheetového cifršpiona vojenského stratéga a znalce kremelského zákulisí. Buttonwood toto naštvání jménem všech novinových komentátorů sdílí. Vynášet kategorické soudy na základě minimální znalosti faktů je naše práce. Buďte tak laskaví a dejte si odchod. Tohle je náš píseček.

Salonní generál poslední dobou neví, kam dřív skočit. Po chvilkové přestávce na pandemii stoupají geopolitická rizika všude kolem – alespoň to říká nedávná studie BCA Research. Hned tři protokonflikty zaměstnávají světová média a testují odhodlání nové americké administrativy. Rusko vyslalo na svoji východní hranici značný počet vojáků a hrozilo, že se ještě víc zapojí do války na východní Ukrajině. Ke značné nelibosti Izraele zintenzivnil Írán svůj jaderný program. A Čína pořádá námořní manévry kolem Tchaj-wanu.

Těžší, než se zdá

Eskalace kteréhokoli z těchto potenciálních konfliktů může trhy tvrdě zasáhnout. Pro investory je proto lákavé pokusit se odhadnout, kdy a kde k výbuchu dojde, aby těžili z „geopolitické alfy“, porazili trhy a vydělali na rizikových obchodech v konfliktních zónách. Tomuto nutkání je z větší části radno odolat. Úspěšné obchodování v geopoliticky citlivých zónách je těžší, než se zdá.

Asi nejsvůdnější myšlenkou, které by měl investor odolat, je přesvědčení, že se vyzná. Skutečných expertů není málo. Skoro každý, kdo alespoň prošel americkým ministerstvem zahraničí nebo radil s národní bezpečností, se pustil do poradenského byznysu. Na neopatrné však číhá mnoho nástrah, píše Marko Papic z investiční firmy Clocktower Group ve své knize „Geopolitical Alpha“. Zaprvé je třeba si uvědomit, že bývalí agenti tajných služeb už nemají přístup k utajovaným zpravodajským informacím. A obzvlášť si dávejte pozor na ty nejpřesvědčivější názory, říká Papic. Konzultanti mají sklon nadsazovat pravděpodobnost nejhorších scénářů, protože tak mohou předvést své znalosti. Skutečný expert bude opatrný, vypočítá možné scénáře a upozorní na faktory, které je třeba sledovat.

Jen velmi málo geopolitických událostí má dlouhodobý vliv na akciové trhy. Papic ve své knize dokládá, že se od kubánské raketové krize v roce 1962 opakuje víceméně stejný vzorec – po krátkém propadu amerického akciového trhu přijde v následujícím roce růst, často velmi silný. Výjimkou byla jomkipurská válka a následné ropné embargo. Ale obecně platí, že se trhy vždy uklidnily. Ekonomika jde dál. Z toho lze možná odvodit jisté užitečné pravidlo pro obchodování. Na geopolitickém riziku se dá nejlépe vydělat tak, že budete při obchodování sázet proti přehnaným obavám druhých.

Co je větší problém

Na začátku geopolitické krize se události vyvíjejí rychleji, než je stihnete zobchodovat. Dočtete se o napětí na Blízkém východě. Nakoupíte tedy ropné futures. Jenže algoritmičtí obchodníci vás stejně předběhnou. Můžete sázet na eskalaci. Ale to už jste trendový obchodník, ne obchodník, který se orientuje podle geopolitického rizika. A někdy se nenabízí žádný zjevný obchod – nebo zdánlivě zjevný obchod nedává úplně smysl. Když v roce 2017 Severní Korea zintenzivnila raketové testy, bylo populární nakupovat CDS, tedy pojištění proti nesplacení, jihokorejských vládních dluhopisů. Ale nabízí se otázka, jestli je nesplacení dluhopisu v případě jaderného raketového útoku skutečně váš největší problém.

Hodně přemýšlení vás čeká, i když se rozhodnete podívat na to, co se zrovna překotně prodává. Můžete si třeba říct, že jsou právě ruská aktiva velmi levná. Problém je, že napětí mezi Ruskem a Amerikou se snadno může zhoršit. Pokud chcete takto nakoupit při prudkém propadu ceny (buy the dip), měli byste mít teorii o tom, jak se může situace vyřešit, a to vytvořenou na základě informovaného úsudku o tom, co která strana konfliktu chce a co tomu v ekonomické a politické rovině brání. Potřebujete mapu potenciálních nástrah z bodu A do bodu B. Pokud usoudíte, že se konflikt brzy neuklidní, je moudřejší do obchodu nejít.

V geopolitice mohou být malé znalosti nebezpečné. Investoři však nemohou k širším souvislostem mezinárodních vztahů zaujmout čistě agnostický postoj. Dlouhý boom v 90. letech nejde zcela oddělit od pádu Berlínské zdi. Čínský vstup do Světové obchodní organizace v roce 2001 vyvolal komoditní super cyklus. Vyhýbejte se omezenému náhledu typických spreadsheetových cifršpionů. Ale střezte se salonních geopolitických stratégů – zvlášť pokud jste jimi vy sami.

© 2021 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní