Vybrané články
z týdeníku The Economist

Pozor, letí elektřina!

Novozélandská firma se chystá komerčně využít jeden starý geniální nápad.

Pozor, letí elektřina!
S nápadem přenášet elektřinu a informace vzduchem přišel už v roce 1901 vynálezce Nikola Tesla. | Shutterstock.com

Za bývalou laboratoří Nikoly Tesly ve Wardenclyff u na newyorském Long Islandu najdete staré základy. Jsou to jediné, co zbylo z 57 metrů vysoké věže, kterou Tesla začal stavět v roce 1901 jako součást pokusu o bezdrátový přenos informací a elektřiny na dlouhé vzdálenosti. Částečně to fungovalo. Jak předvídal, bezdrátová komunikace změnila svět. Nedokázal však přimět elektřinu putovat dost daleko. Během pěti let musel s pokusy skončit, věž rozebrat a dát do šrotu, aby měl z čeho splatit dluhy. Tesla, průkopník, který mimo jiné objevil způsob indukce a přenosu střídavého proudu, se vytratil do zapomnění.

A v něm také zůstal, dokud jeho jméno neoživil Elon Musk coby značku své firmy vyrábějící elektromobily. Teď se zdá, že návrat na scénu zažije i Teslův bezdrátový přenos.

Elektřina po mikrovlně

V Aucklandu sídlící společnost Emrod spolupracuje s novozélandským dodavatelem elektřiny Powerco na vývoji prototypu systému, který se chystají otestovat v uzavřeném zkušebním zařízení. Poté by mělo v rámci samostatného projektu dojít k poslání elektřiny ze solární elektrárny na Severním ostrově klientovi nacházejícímu se několik kilometrů daleko.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit