Vybrané články
z týdeníku The Economist

Pozdrav bazukou

Motorkářské gangy v Evropě si začínají jít po krku.

Pozdrav bazukou
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

V červnu vypáčila nizozemská policie dveře přepravního kontejneru zaparkovaného na farmě a zjistila, že z něj někdo udělal mučírnu. Stěny zesílila protihluková izolace, zubařské křeslo bylo vybavené řemeny k připoutání rukou i nohou a našla se tam i pouta, pilky na kov a kleště. Tip dostala policie od člena nizozemského motorkářského gangu Caloh Wagoh. Jeho vůdce „Keylow“ byl zatčen a obviněn z organizování nájemných vražd. 

Žalobce tvrdí, že marocko-nizozemský drogový boss najal Caloh Wagoh na jedenáct vražd, z čehož pět bylo provedeno. Keylow svou účast popírá. Když se ho policie zeptala, proč o nájemných vraždách mluví ve stovkách textových zpráv, které se našly v jeho mobilním telefonu, prohlásil, že na toto téma chystá film.

Evropští obchodníci s drogami vždycky udržovali kontakty s motorkářskými gangy. (Ty o sobě často mluví jako o „jednoprocentních“, čímž ironicky odkazují na ničím nepodložené tvrzení, že 99 procent členů motorkářských gangů jsou počestní, zákonů dbalí občané.) První kapitoly v Evropě napsali v sedmdesátých letech původně američtí Hells Angels a Bandidos, kteří záhy ovládli většinu drogového obchodu ve městech jako Kodaň nebo Malmö.

Evropské války

V takzvané velké severské motorkářské válce v devadesátých letech minulého století se do sebe gangy a jejich spojenci pustili útočnými puškami, granáty a protitankovými střelami nakradenými na vojenských základnách. Na konci prvního desetiletí nového milénia se tzv. jednoprocentní dostali do sporu s novým rivalem – s etnickými pouličními gangy. V Kodani museli Hells Angels a Bandidos postoupit teritorium gangům, jako jsou Brothas nebo Loyal to Familia. 

V Nizozemsku se vláda pokusila Hells Angels a Bandidos zakázat jako představitele organizovaného zločinu. Jenže ti už se v té době museli vypořádávat s konkurencí v podobě nových multikulturních motorkářských gangů, jako jsou Satudarah, který má kořeny v molucké komunitě, a No Surrender, jehož členové jsou převážně marocko-nizozemského původu. Řada členu Caloh Wagoh je surinamsko-nizozemského původu a gang představuje fúzi motorkářského gangu Trailer Trash a nizozemské odnože losangelského gangu Crips.

Vymalováno

Jednoprocentní mají v nizozemském drogovém obchodu prsty, ale nedominují mu. Tuto čest má podle policie Ridouan Taghi, muž obviněný z najmutí Keylowa, jehož kancelář poté, co nizozemský pánský časopis Panorama otiskl v roce 2018 články o Caloh Wagoh, vymalovala protitanková střela.

© 2020 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní