Povstal nový Enron?

Německý zpracovatel elektronických plateb Wirecard čelí podezření, že si z e-prstu vycucal 1,8 miliardy dolarů, aby vypadal větší.

Povstal nový Enron?
Wirecard | Profimedia.cz

Malé ryby jedou v řepce a handrkují se o sem tam milion dolarů na dotacích; profíci jsou velkorysí. A v německé firmě Wirecard, jejíž software usnadňuje život majitelům platebních karet na polovině planety, je profíků plno. Po více než dvaceti letech úspěšné existence však firmě hrozí, že ji víc než softwaroví experti proslaví finanční hochštapleři.

Pokud se podezření potvrdí, je Wirecard autorem největšího podvodu v dějinách účetnictví. Když se v roce 2001 hroutil americký energetický gigant Enron, měl na kontě – tedy vlastně neměl – 600 milionů smyšlených dolarů. Peníze, které vynakládal na nákup energií, si tehdy pod vedením kreativního finančního ředitele Andrewa Fastowa účtoval jako investice, kdežto částky utržené následným prodejem týchž energií se proměnily v zisk. To se to podnikalo. 

Nóbl společnost

Od té doby jsme dále. Zpracovávání elektronických plateb je z definice mlhavější job než těžba ropy nebo elektrárna. Wirecard vyrábí software, který umí přijmout vaši kreditní kartu, aniž byste vy nebo váš obchodník museli být finanční a kybernetičtí mistři světa. Kromě toho má pod kontrolou rizika s takovými transakcemi spojená a vydává skutečné i virtuální kreditní karty.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit