Poučení z krize? Do Itálie se chystá 180 tisíc Čechů

Tradiční destinace českých turistů láká na levnější dovolenou.

Poučení z krize? Do Itálie se chystá 180 tisíc Čechů
ilustrační foto | Shutterstock.com

Italská letoviska začala bojovat o turisty a v Česku má jejich snaha odezvu. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je letos dovolená v zemi, odkud Češi přivezli v únoru koronavirus, levnější až o 15 procent.

Itálie má na českém koronavirovém semaforu zelenou. Sama země otevřela hranice 3. června, od pondělí 15. června tam mohou za turistikou vycestovat i Češi. Pro cesty nejsou potřeba žádné testy ani karanténa, země však stále hlásí více než 24 tisíc nakažených a každý den s virem zemřou dvě až tři desítky lidí. Nejvarovnější čísla má stále severoitalská Lombardie, naopak pobřežní turistické destinace patří mezi málo zasažená místa kvůli nízkému počtu stálých obyvatel.

„Vzhledem k tomu, že rezervace pobytů celé jaro stagnovaly, chtějí nyní hoteliéři rozjet sezonu a nabízejí nižší ceny v průměru o deset až patnáct procent, u apartmánů až o 20 procent. Nebo poskytují zdarma některé doplňkové služby k ubytování. Rovněž obchody a restaurace na pobřeží nezdražují, jak je obvyklé v hlavní sezóně. V červenci se tak zájemci setkají s mimosezonními cenami,“ říká Tereza Picková, výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

V Itálii strávilo dovolenou v loňském roce celkem 605 tisíc českých turistů. Podle cestovních kanceláří jich tam letos vycestuje 180 tisíc. „Celkově méně turistů znamená více místa na plážích,“ doplňuje Tereza Picková.

Italové podle ní velmi striktně dodržují veškerá zdravotní a bezpečnostní nařízení – rozestupy mezi slunečníky, plavčíci pravidelně dezinfikující lehátka a dětská hřiště, celodenní přítomnost zdravotníků na pláži, veřejně dostupná dezinfekce u vstupu do restaurací, obchodů a recepcí, na plážích a sportovních hřištích, servírované jídlo, ložní prádlo v obalech k zabránění kontaminace. Roušky jsou povinné pouze ve společných uzavřených prostorách.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní