Potřetí znovu a lépe. Spalovna ve Vsetíně stále řeší problémy

Vsetínská spalovna komunálního odpadu naráží na odpor krajských úředníků, schvalování se protahuje

Potřetí znovu a lépe. Spalovna ve Vsetíně stále řeší problémy
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Projekt na stavbu zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO) ve Vsetíně naráží na odpor nejen místních aktivistů, ale také úředníků. Krajský úřad Zlínského kraje v minulém týdnu již potřetí vrátil investorovi dokumentaci k přepracování a doplnění. Tak přísný postup úřadů bývá v řízení o dopadu stavby na životní prostředí (EIA) výjimečný; v minulosti se něco podobného stalo jen v případě plánovaného jezu na Labi u Děčína.

Investorem stavby je firma Zásobování teplem Vsetín, kterou stoprocentně vlastní MVV Energie CZ. Ta je českou pobočkou německé energetické skupiny MVV Energie. ZEVO s tepelným výkonem čtyři megawatty má vyrůst na východním okraji Vsetína. Doplnit má stávající teplárenské zdroje a výtopny na zemní plyn. Firemní skupina MVV Energie svůj projekt poprvé představila na podzim roku 2018 a podle původního plánu jej chtěla postavit již během roku 2020. Realita je však taková, že záměr dodnes neprošel ani prvním stupněm povolovacího procesu, řízením EIA.

Vsetínský projekt drží jedno prvenství – tak malé zařízení na energetické využití odpadů zatím v Česku nikdo nenavrhl. ZEVO Vsetín totiž mělo spalovat okolo 12 tisíc tun komunálního odpadu ročně. Pro srovnání, dříve realizované spalovny v Česku mají kapacitu od 95 do 310 tisíc tun za rok. Menší projekty byly v minulosti považovány za ekonomicky nevýhodné, pomáhá jim však plánované zvýšení poplatku za skládkování odpadu.

Proti projektu je také Rada města Vsetína, která v říjnu 2019 vyjádřila nesouhlas s výstavbou ZEVO v širším centru města. MVV Energie CZ nicméně jedná o přesunu projektu do jiné lokality dále od centra města. Zkušenosti z procesu posuzování dopadu stavby (EIA) chce investor využít v jiných městech, v nichž působí.

Využití odpadů k výrobě elektřiny a tepla má dlouhou tradici, první takové zařízení bylo spuštěno v Brně již v roce 1905. V současnosti jsou na českém území v provozu čtyři spalovny typu ZEVO v Praze-Malešicích, Brně, Liberci a v Plzni. Investoři chtějí stavět další spalovny, zpravidla však narážejí na tuhý odpor ekologů, místních aktivistů i řady komunálních politiků.