Postbrexitové drama. EU a Británie na sebe útočí kvůli vakcínám

Napětí mezi Evropskou unií a Velkou Británií roste i po brexitu. Předmětem nejnovějšího sporu jsou vakcíny. Útočí hlavně Brusel, Londýn se tvrdě brání.

Postbrexitové drama. EU a Británie na sebe útočí kvůli vakcínám
Předseda Evropské rady Charles Michel | Profimedia.cz

Když koncem ledna francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že britská vakcína AstraZeneca je prakticky neúčinná pro lidi nad 65 let, spustilo to v celé Evropě velké pozdvižení. A Brity, kteří jsou na vlastní vakcínu hrdí, to pobouřilo.

Podobné výroky poté opakovali i další přední evropští politici. Britové se na ně za to teď zlobí a tvrdí, že jejich zavádějící prohlášení poškodila Británii a její očkovací strategii. Podle ministra dopravy Granta Shappse se od té doby mezi Brity zájem o očkování AstraZenecou snížil. Navzdory tomu, že i sama Francie přes Macronova slova nakonec vakcinaci britským přípravkem doporučila.

„Z Evropy bohužel zaznělo několik různých prohlášení, včetně mylných informací o účinnosti některých vakcín. Nakonec byly vyvráceny, ovšem ne předtím, než stihly napáchat škody. Je to velmi nešťastné. My jenom potřebujeme lidi naočkovat a chceme, aby to samé udělal i svět,“ řekl Shapps v rozhovoru pro Times Radio.

Další kolo vzájemného osočování rozpoutal předseda Evropské rady Charles Michel, který v prohlášení na webových stránkách úřadu odmítl nařčení z toho, že se Evropská unie při očkovací strategii a distribuci vakcín nechává ovlivňovat nacionalismem. Podle něj se EU o vakcíny dělí i s ostatními státy a úspěch očkování v Izraeli je do velké míry spojen s tím, že většina vakcín tam zamířila z Bruselu.

„Fakta nelžou. Spojené království a Spojené státy americké zavedly naprostý zákaz vývozu vakcín a jejich složek vyrobených na jejich území. Evropská unie nikdy nepřestala vyvážet,“ uvedl Michel.

Svým prohlášením vyvolal u druhé strany ostrou odmítavou reakci. Ministr zahraničí Dominic Raab napsal Michelovi dopis, v němž proti takovému nařčení protestuje a tvrdí, že Británie nezadržela jedinou vakcínu. Zároveň si do Londýna pozval vysoce postaveného diplomata z EU na vysvětlující schůzku.

Vakcínové ostřelování je další eskalací napětí mezi oběma stranami po prosincovém odchodu Velké Británie z EU, píše agentura Bloomberg. V tomto bodu má teď Británie jednoznačně navrch, také kvůli jednodušší vyjednávací pozici s farmaceutickými firmami. Zatímco na ostrovech už je naočkována přibližně třetina populace, v Unii činí proočkovanost pouhých šest procent.