Vybrané články
z týdeníku The Economist

Pomůže Čína Rusku?

Možná. Trochu. Ale hlavně se bude chtít poučit z ruských chyb

Pomůže Čína Rusku?
ilustrační foto | Profimedia.cz

Pokud věříte čínským diplomatům, jsou vztahy s Ruskem „pevné jako skála“ a přátelství mezi Si Ťin-pchingem a Vladimirem Putinem „nemá hranice“. Západní sankce nyní tato vřelá slova podrobí zátěžové zkoušce. Rusko potřebuje ekonomické a finanční záchranné lano. Rádo by využilo Čínu jako kanál k obchodování se zbytkem světa. Čína však musí pečlivě vyvažovat – na jedné straně pomoct Putinovi v zápase se společným úhlavním protivníkem, Amerikou, a na straně druhé si udržet přístup ke globálnímu finančnímu systému. Proto také bude čínská pomoc Rusku, k Putinově nemalé lítosti, přinejlepším podmíněná.

Číňané pošilhávají

Čína se sice pouze zdržela hlasování, když se v OSN odsuzovala ruská invaze na Ukrajinu, ale její rétorická podpora Rusku byla velkorysejší. Minulé pondělí, 7. března, tedy v době, kdy prudce vzrůstal počet civilních obětí, označil čínský ministr zahraničí Wang I Rusko za „nejdůležitějšího strategického partnera“ své země. Je to jen měsíc, co Si Ťin-pching a Putin vyhlásili novou éru ve vztazích svých zemí. Čína si zřejmě chce udržet dobré vztahy s Ruskem, ale také se snaží podkopat legitimitu sankcí jakožto nástroje politiky Západu – vždyť se ostatně sama stala jejich terčem kvůli Hongkongu a Sin-ťiangu. Čínské firmy také mohou cítit příležitost k průniku na ruský trh, když se odtamtud nyní západní konkurence od McDonald’s po Shell stahuje. Podle informací agentury Bloom­berg už některé čínské firmy pošilhávají po laciných energetických aktivech.

Toto embargoborecké bratrství však čelí několika problémům. Čína nedisponuje dostatečným technologickým zázemím, aby nahradila západní konkurenci. Čínský platební systém CIPS má velmi malý globální otisk, pracuje s malými objemy a k rozesílání mezibankovních zpráv využívá SWIFT, z něhož byly některé banky vyloučeny. Další problém spočívá v tom, že nadnárodní čínské společnosti s právní subjektivitou v západních zemích mohou narazit na omezení stávajícího sankčního režimu. A čínské mezinárodní banky jsou opatrné.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit