Vybrané články
z týdeníku The Economist

Politika je pro starý. Hlavně v Americe

Američané tvrdí, že jim vadí gerontokracie, ale při volbách stejně dávají přednost starším politikům.

Politika je pro starý. Hlavně v Americe
Nejstarší prezident USA v historii Joe Biden hodlá kandidovat do úřadu i ve druhém funkčním období | foto Shutterstock.com

Až půjdou Američané v listopadu 2024 volit prezidenta, nenajdou mezi kandidáty nikoho z mladší, ale dokonce ani ze střední generace. Joe Biden je už nyní v osmdesáti letech nejstarším americkým prezidentem všech dob a jeho očekávanému sokovi Donaldu Trumpovi je 77 let. Oba už dávno překročili mediánový věk pro světové hlavy států a vlád, který je pouhých 62 let.

Z analýzy Pew Research Centre vyplývá, že jen osmi ze 187 světových vůdců je víc než Bidenovi. A oba Američané jsou také mnohem starší než většina jejich předchůdců – mediánový věk prezidentských kandidátů a prezidentů od roku 1900 je 55,5 roku.

Staří a prověření

V Kongresu by tolik nevyčnívali. Američtí zákonodárci už mnoho let nemládnou. V roce 1900 tvořili čtyřicátníci 38 procent osazenstva Sněmovny reprezentantů a Senátu. Nyní jim patří jen dvacet procent. Částečně se to dá vysvětlit změnami ve střední délce dožití v Americe (v roce 1900 byla jen 47 let, dnes je 76 let), ale starším lidem nahrávají i strukturální faktory – mimo jiné výhoda obhajoby křesla a tendence stranických lídrů přiklánět se při výběru kandidátů k prověřeným politikům. 

Americký Senát zestárl i po posledních volbách uprostřed prezidentského období. Ve Sněmovně reprezentantů se naproti tomu mediánový věk mírně snížil z 58,9 na 57,9 roku. Čtyřem senátorům a jedenácti reprezentantům je nyní přes osmdesát, zatímco před volbami jich bylo sedm, respektive čtrnáct. Podíl kongresmanů starších sedmdesáti let klesl z téměř čtvrtiny na méně než pětinu. Částečně proto, že 64 procentům nově zvolených členů Kongresu je pod čtyřicet.

Mezi ně patří i floridský demokrat Maxwell Alejandro Frost, jenž se stal prvním příslušníkem generace Z ve Sněmovně. Ale osmdesátníci se stále nevzdávají – 83letá bývalá šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová nedávno oznámila, že v roce 2024 hodlá své křeslo obhajovat.

 

Mocní a nemocní

Záleží na tom, že Kongres stárne? Někdo říká, že se zkušenostmi přichází moudrost, jiní se obávají, že washingtonská gerontokracie je pomalá a zahleděná do minulosti. Někteří nejstarší senátoři včetně šéfa republikánské menšiny Mitche McConnella a kalifornské demokratky Dianne Feinsteinové působí na veřejnosti nemocně.

Z průzkumů vyplývá, že by tři čtvrtiny Američanů uvítaly věkové omezení pro své volené zástupce – 77 procent Američanů se například domnívá, že Biden je moc starý na to, aby svou funkci řádně vykonával. Ale v praxi Američané na věk politiků příliš nehledí. Podle výzkumů nemá na jejich rozhodování velký vliv.

Vysoký věk rozhodně Trumpovi nijak nebrání v cestě za republikánskou nominací. Před svým nejbližším pronásledovatelem, floridským guvernérem Ronem DeSantisem, má obrovský náskok, přestože by klidně mohl být jeho otcem.

© 2023 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na 
www.economist.com.