Policie skončila s Bečvou

Po roce a půl od ekologické havárie na Bečvě, kde kyanid otrávil desítky kilometrů toku a zahubil na čtyřicet tun ryb, ukončila policie vyšetřování této události a navrhla obžalovat jednu právnickou a jednu fyzickou osobu

Policie skončila s Bečvou
ilustrační foto | Archiv

Ačkoli jména nesdělila, loni v červnu vyšetřovatelé obvinili společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a jejího ředitele Oldřicha Havelku. Ten ovšem jakoukoli vinu popírá. O dalším postupu rozhodne státní zástupce po prostudování spisu.

Kauza je sledována také proto, že nedaleko havárie stojí chemička Deza, která patří do svěřenského fondu Andreje Babiše (ANO). Fabrika se od počátku řadila mezi podezřelé, ale policie, Česká inspekce životního prostředí a také soudní znalec Jiří Klicpera, který pro policii vypracoval klíčový znalecký posudek, vinu Babišovy chemičky odmítli. Kauza se rovněž stala významným politickým tématem před loňskými parlamentními volbami.

Někteří experti a rybáři upozorňují, že ryby začaly 20. září 2020 hynout až tři kilometry od ústí kanálu, kam vede potrubí z Energoaquy, přičemž je prakticky nemožné, aby se kyanid „plazil“ tak daleko podél břehu. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit