Policie navrhla obžalovat uprchlého podnikatele Savova

Po dlouhých osmi letech policie dotáhla jednu z nejvýznamnějších kauz daňových úniků v Česku.

Policie navrhla obžalovat uprchlého podnikatele Savova
František Savov | Profimedia.cz

Točí se kolem firem někdejšího vládce vydavatelství Mladá fronta Františka Savova. Policie minulý týden navrhla obžalovat kvůli krácení daní a praní špinavých peněz se škodou zhruba 700 milionů korun jedenáct osob a podle dřívějších informací je mezi nimi právě Savov.

Délku vyšetřování podle policie ovlivnila zejména složitost případu, kdy podvodné transakce probíhaly v nepřehledném spletenci firem a offshorových struktur. Savov aktuálně žije a podniká v Británii.Tamní soudy v minulosti opakovaně rozhodly o jeho vydání do vlasti, podle dřívějšího vyjádření státního zastupitelství ovšem Savov požádal v Británii o azyl.

Skupina obviněných podle kriminalistů neoprávněně vylákala u jimi ovládaných společností nadměrné odpočty DPH, a to v období od září 2009 do dubna 2012.Finanční prostředky, které jim vyplatil finanční úřad, následně na pokyn jednoho z obviněných přeposílali na větší množství bankovních účtů, aby je legalizovali. Za to jim hrozí až deset let vězení.

Savov kromě Mladé fronty ovládal další miliardový majetek, včetně nemovitostí a průmyslových podniků. Sám Savov označuje policejní postup za účelový s cílem zlikvidovat jeho podnikání. V Česku podle svých slov nemá zaručen spravedlivý proces.