Polibek na čelo baseballkou

Tak nějak vypadá čerstvá kauza Jana Hamáčka, kterého redaktor Seznam Zpráv Janek Kroupa obvinil z toho, že chtěl v Moskvě vyhandlovat utajení účasti GRU na výbuchu ve Vrběticích za milion dávek vakcíny Sputnik V.

Je nesporné, že Janek Kroupa nepatří v branži zrovna mezi etalony spolehlivosti české investigativní žurnalistiky, ale třeba mu to tentokrát někdo dosvědčí. Byl by to důkaz opravdu mimořádné slaboduchosti šéfa ČSSD. Chtít ututlat to, co ví půlka vlády, spousta policajtů a Koudelka, o ambasádách spojenců nemluvě, je zcela nerealistické. Nehledě na to, že získání Sputniků pro českou očkovací kampaň nemá prakticky žádný vliv a je nesporné, že většina populace by ruské vakcíně nevěřila a odmítala se jí očkovat. Přínos pro předvolební kampaň by byl nulový, pokud ne hluboce záporný.

Jako kauza lithium

Je fakt, že takto je to ještě horší. Ať už to dopadne jakkoli, pro ČSSD to znamená přinejmenším dočasně ztrátu kartiček opravňujících ke vstupu do Poslanecké sněmovny po nadcházejících volbách. Dopad je podobný jako kauza lithium před posledními volbami. Je v zásadě jedno, zda je to pravda, ale jakmile se to ocitlo v mediálním éteru, nelze to vzít zpět. Od té doby do dneška vlastně nikoho nezajímá, jak to bylo s údajným pokusem zašantročit strategickou surovinu za miliardy. Zásadní problém je v tom, že na rozdíl od minula nemá ČSSD moc odkud padat, protože je na dně volební kvóty. A je pro tuto stranu poměrně typické, že k této partajní sebevraždě žehem přiložil důležité polínko její vlastní funkcionář, pardubický hejtman Netolický. Sebedestrukce je druhé jméno naší sociální demokracie.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit