Polemika: Byznys na sedmi procentech

Vydavatelé stravenek lobbují za zachování současného stavu, stravovací paušál by jim narušil byznys plán.

Polemika: Byznys na sedmi procentech
Stravenky, ilustrační foto | Profimedia.cz

Stravovací paušál je pro zdraví české populace snad ještě nebezpečnější než koronavirus. Pokud jej vláda prosadí, nastane vlna zavírání restaurací a firemních jídelen. Dostaví se nevratné změny ve stravovacích návycích a s nimi spojené dopady na lidské zdraví. Před tím vším varuje Asociace provozovatelů poukázkových systémů a dodává, že stát na změně prodělá desítky miliard na nižším výběru daní.

Napětí roste a není divu – příslušný návrh novely zákona právě míří do druhého čtení v Poslanecké sněmovně. „Dnes firmy zajišťují pro zaměstnance obědy v jídelně nebo jim dávají stravenky. A už příští rok budou mít další možnost – dávat příspěvek na stravování rovnou v penězích. Nic se neruší, systém naopak zjednodušujeme,“ uvedla Alena Schillerová, jejíž ministerstvo financí novelu vypracovalo.

 

Tak jako v jiných případech se i zde hraje o velké peníze. Vydavatelé stravenek na stávajícím systému slušně vydělávají. Tři největší subjekty na trhu v součtu vykazují zisk převyšující 650 milionů korun, většina z této sumy připadá na Sodexo. Emitenti si totiž z každé stravenky strhávají pět až sedm procent její výše. Jejich příjem navyšují také propadlé stravenky, které zaměstnanci zapomněli využít nebo ztratili.

Tři dravci z Francie

Mimořádně vydařený rok má za sebou největší poskytovatel obědových stravenek Sodexo Pass Česká republika. Podle účetní závěrky za rok 2018/19, který firma nedávno zveřejnila ve Sbírce listin obchodního rejstříku, vytvořila čistý zisk 410 milionů korun – v meziročním srovnání o 18,5 procenta více. Podnik každý rok posílá svému vlastníkovi do Francie tučné dividendy; jen v minulém účetním roce se jednalo o 342 milionů korun.

Není to jediná pozoruhodná transakce, která se mezi českou dcerou a francouzskou matkou odehrála. Ke konci srpna roku 2018 mělo Sodexo Pass ČR na svých účtech více než 3,3 miliardy korun. O rok později to byla už jen čtvrtina původní sumy. Důvod? Česká dceřiná firma v minulém roce zapůjčila blíže neurčeným spřízněným podnikům 2,75 miliardy korun.

Dvojkou na trhu je společnost Edenred CZ, vydavatel stravenek Ticket Restaurant. Má taktéž francouzského vlastníka a výsledky za loňský rok zatím nezveřejnila. Podle posledních známých čísel z roku 2018 vytvořila čistý zisk 160 milionů korun a dividendy svému majiteli nevyplatila.

Fakt, že stravenkové firmy nejsou příliš žhavé do zveřejňování výsledků a čekají na konec dvanáctiměsíční lhůty, potvrzuje i trojka na trhu Up Česká republika (dříve Cheque Déjeuner). Stejně jako její konkurenti je součástí firemní skupiny s centrálou ve Francii. V roce 2018 vytvořila čistý zisk téměř 98 milionů korun, na dividendách poslala mateřské společnosti 82 milionů.

Argumentační přestřelka

Poukázková lobby se nechce vzdát a získala na svou stranu vlivné spojence – včetně odborářů a Svazu průmyslu. „Přestávka na teplé jídlo je důležitá z hlediska zdraví zaměstnanců,“ tvrdí místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek. „Nikde v zahraničí stravovací paušál neexistuje. Maďarsko ho zavedlo a zase zrušilo. Belgie o něm nějakou dobu uvažovala a nezavedla ho,“ dodává viceprezident Svazu dopravy a průmyslu Jan Rafaj.

Naopak Hospodářská komora vládní novelu spíše podporuje. Před rokem provedla průzkum mezi svými členy, více než dvě třetiny oslovených zavedení stravovacího paušálu podpořily. Slibují si od toho hlavně snížení administrativy, která je s papírovými stravenkami spojena, vadí jim i nemalé provize a délka čekání na proplacení ze strany emitentů stravenek.

Zaměstnanci v Česku jsou dnes rozděleni do tří skupin. Podle údajů Hospodářské komory má přibližně 1,8 milionu zaměstnanců závodní stravování, dalších zhruba 1,5 milionu dostává od svých zaměstnavatelů stravenky. Zbývající jeden milion zaměstnanců nemá ani jedno, ani druhé. Cílem stravovacího paušálu je narovnat podmínky mezi zmíněnými skupinami.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní