Polámal se mraveneček. Nejdražší IPO v dějinách se odkládá

Proč čínští komunisté na poslední chvíli utnuli plány na nejdražší IPO v dějinách. A co bude s firmou Ant Group dál.

Polámal se mraveneček. Nejdražší IPO v dějinách se odkládá
Ant Group | Shutterstock.com

Předvolání šéfů největší čínské fintechové společnosti Ant Group na kobereček pár dní před oficiálním zahájením obchodování s jejími akciemi, by samo o sobě stálo za zmínku byznysově zaměřených čínských i zahraničních médií. Co z toho dělá materiál na titulní strany všude na světě, je odklad oné primární emise, při 34,5 miliardy dolarů největší akce svého druhu v dějinách, na neurčito. 

Z Antu měla přes noc vyrůst suverénně nejhodnotnější fintechová firma na světě s tržní kapitalizací 313 miliard dolarů, což by ji řadilo naroveň největších globálních bank. Jack Ma, zakladatel Alibaby, a ovládající osoba, by se určitě stal zdaleka nejbohatším Číňanem – kdyby jím už díky Alibabě dávno nebyl. 

Místo zvonění burzovním zvoncem a peněz jsme se však dočkali jen lakonického prohlášení, že emitent „možná nesplňuje regulatorní požadavky či požadavky na zveřejňování informací“ pro spuštění obchodování na burze v Šanghaji. A když ne Šanghaj, tak ani Hongkong. Všechny akceptované objednávky musely být následně ve dvou várkách vráceny, zkrátka šok, a dokonce i na čínské poměry nezvykle drsné „zabití slepice pro výstrahu opicím“. Silnější vzkaz, že nikdo, ale opravdu nikdo není nad vůlí regulátora, tedy vládnoucí komunistické partaje, už vydat nešlo.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit