Komoditním trhem otřásl velký podfuk s niklem za půl miliardy dolarů

Firma obchodující s komoditami Trafigura Group čelí ztrátě více než půl miliardy dolarů poté, co zjistila, že kontejnery s niklem, které koupila, obsahovaly všechno možné kromě niklu.

Komoditním trhem otřásl velký podfuk s niklem za půl miliardy dolarů
ilustrační foto | Shutterstock.com

Trafigura zahájila právní kroky proti indickému podnikateli Prateeku Guptovi a několika společnostem s ním spojeným, od nichž kontejnery koupila. Podvod je rána pro obchod s kovy, jejž v posledních letech sužovaly příběhy o falešných skladových účtech, duplicitních přepravních dokladech a kontejnerech plných malovaných kamenů.

Trafigura nejspíš bude muset odepsat 577 milionů dolarů. Šéf divize pro obchodování s niklem společnost opouští. Trafigura nakupovala nikl v kontejnerech již na palubě lodí a poté ho prodávala, když plavidla dorazila do cíle.

Podfuk praskl, když vyšetřovatelé v rotterdamském přístavu těsně před Vánocemi kontrolovali kontejner s niklem – a zjistili, že je zcela nikluprostý.

Podvodníci mají řečený kov rádi: plný kontejner stojí až 500 tisíc dolarů, ale obchoduje se s ním ve velkých objemech a na rozdíl od zlata bez přísného zabezpečení.