Na zelenou energii Češi doplatili méně

Stát a spotřebitelé elektřiny v loňském roce zaplatili méně na dotacích pro solární, bioplynové a vodní elektrárny, ale také kombinovanou výrobu elektřiny a tepla než v roce předchozím.

Na zelenou energii Češi doplatili méně
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Podle statistik operátora trhu s elektřinou OTE šlo na podporované zdroje 45,4 miliardy korun, o rok dříve to bylo 46,1 miliardy. To se od zavedení dotací v roce 2006 stalo teprve podruhé.

Z čísel je patrné, že méně peněz dostaly solární elektrárny a hlavně bioplynové stanice. To může souviset s mimořádným loňským suchem ovlivňujícím výnosy kukuřice, která se v bioplynkách používá. Pro bioplynky šlo už o druhý špatný rok v řadě, stejně jako pro vodní elektrárny, na které sucho rovněž významně dopadá.

 

Dotace na výrobu elektřiny v podporovaných zdrojích hradí zčásti spotřebitelé v cenách elektřiny, zčásti je doplácí stát, který k tomu využívá výnosy z prodeje emisních povolenek.

Pro letošek vláda počítá s navýšením státního podílu o necelou miliardu na 27 miliard korun. Ministerstvo průmyslu stihlo už do vlády poslat návrh, aby stejná suma šla z eráru na zelenou elektřinu i v příštím roce.

Článek vyšel v tištěném vydábí týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní