Polovina podnikatelů kvůli covidu letos nevyhlíží zisk

Bankovní průzkum ukázal, že více než polovina podnikatelů neměla nárok na kompenzace, podnikatelé si stěžují i na jejich složitost.

Polovina podnikatelů kvůli covidu letos nevyhlíží zisk
ilustrační foto | Shutterstock.com

Jakkoli se vláda chlubí tím, že pomohla byznysu přežít covidové časy, průzkumy tak pozitivně nevycházejí. Podle Raiffeisenbank měla pandemie vliv na 65 procent ze zranitelné skupiny podnikatelů a živnostníků, přičemž polovina z nich letos kvůli covidu neočekává žádný zisk a dvanáct procent muselo skončit úplně.

Asi nejvíce vypovídajícím číslem z průzkumu banky je, kolik procent podnikatelů vůbec mělo nárok na státní podporu. Ukázalo se, že podmínky splnila jen přibližně polovina živnostníků a podnikatelů. Plných 51 procent nemělo nárok na dotace ani kompenzace. 

Průzkum usvědčil stát i z toho, jak přehledně programy připravil. Termínem „spíše ne“ nebo „rozhodně ne“ označilo svou orientaci ve vládních programech 46 procent podnikatelů. „I přes pomoc, kterou jsme našim klientům nabídli například formou odložení splátek úvěrů či změnou struktury stávajících úvěrů, jsme se i my setkali se skutečností, kdy klient musel svou obchodní činnost ukončit,“ komentuje situaci Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisenbank.

Čísla z průzkumu vycházejí tak, že téměř čtvrtina podnikatelů postižených pandemií musela změnit nabízené služby nebo produkty. Celkem devět procent podnikatelů už teď ví, že letos nebude zvyšovat platy zaměstnancům, a dvě procenta jich musela část dokonce propustit. Skončit s podnikáním muselo podle průzkumu dvanáct procent dotazovaných a šesti procentům se naopak díky pandemii dařilo lépe. Třetiny podnikatelů se omezení nijak nedotkla.