Podívej, padá hvězda

Exministr zdravotnictví Petr Arenberger skončil coby ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. A jak je u něj zvykem, odchod to byl velkolepý

Podívej, padá hvězda
Petr Arenberger | Profimedia.cz

Když po sérii skandálů skončil věhlasný lékař coby ministr, vrátil se šéfovat nemocnici. Nový šéf resortu Vlastimil Válek (TOP 09) se jej ale chtěl zbavit. Jenže Arenberger opět ukázal, že má tuhý kořínek. Média doteď nemají jasno, jak to vlastně bylo. Arenberger řekl, že rezignoval. Válek, že ho odvolal. Vtip je v tom, že ani jeden nelže.

O svém konci se měl Arenberger doslechnout už ve čtvrtek a dostal avízo, že si ho ministr přeje nazítří navštívit. Ředitel nemocnice proto rychle sepsal rezignační dopis a tiskové oddělení požádal, ať „do foroty“ připraví tiskovou zprávu o rezignaci.

Druhý den opravdu Válek dorazil s odvoláním. Ředitel se usmál, nonšalantně jej podepsal a utrousil, že je to vtipné, ale „někde v poště“ už leží jeho rezignace. Válek nad tím mávl rukou, nastoupil do auta a vracel se do sídla úřadu, kde chtěl pověřit mluvčího zasláním tiskové zprávy o proběhnuvším odvolání.

Arenberger byl ale rychlejší. Okamžitě přes vlastní tiskové oddělení rozeslal připravenou zprávu o rezignaci, kterou převzala všechna hlavní online média. Válek o půl hodiny později jen nevěřícně zíral, co se to na internetu děje. Když poté Válkův mluvčí rozeslal sken odvolání s vlastnoručním Arenbergerovým podpisem, nikdo to moc nechápal.

Mohlo by se zdát, že Arenberger prohrál. Není ministrem. Není ředitelem. Tak prosté to ale není. Dál povede dermatovenerologickou kliniku nemocnice. A v jeho případě opravdu musíme počítat s tím, že kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe. Ještě o něm uslyšíme.