Podcast Dobrá správa: Strasti a radosti české justice

Rozhodnutí nižších soudů budou od příštího léta ze zákona zveřejňována na internetu. To může být pro zkvalitnění i zprůhlednění české justice významný krok.

Podcast Dobrá správa: Strasti a radosti české justice
Podcast Dobrá správa

Méně šťastný však naopak může být netransparentní výběr nového nejvyššího státního zástupce. Ministryně spravedlnosti totiž výběrové řízení odmítla. Obě dvě události jsme probírali s Lukášem Krausem, právníkem Rekonstrukce státu.

Povinnost zveřejňovat svá rozhodnutí mají okresní, krajské a vrchní soudy už deset let. Vyplývá z instrukce ministerstva spravedlnosti. Ale zatímco v Česku jich online najdeme jen pár desítek tisíc, na Slovensku za stejné období přes tři a půl milionu. Parlament však nyní povinnost zakotvil i do zákona. Jaké to bude mít přínosy pro soudce, politiky a občany? 

Rekonstrukce státu, která za rozsudky na internetu dlouhodobě lobbovala, také v minulých vyzvala ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, aby nástupce nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana vybrala v transparentním výběrovém řízení. Ministryně výběrové řízení odmítá s tím, že jí ho zákon neukládá. V podcastu Dobrá správa o možných důsledcích tohoto rozhodnutí hovořil právník Rekonstrukce státu Lukáš Kraus.

Podcast Dobrá správa: Strasti a radosti české justice

Týdeník HROT je mediálním partnerem podcastu Dobrá správa, který produkuje Rekonstrukce státu. Moderátor pořadu Martin Luhan si zve do studia experty a řeší s nimi aktuální témata české politiky, státní správy a boje proti korupci.