Podcast Dobrá správa: Babiš bude veden jako jeden ze skutečných majitelů Agrofertu

Od 1. června je účinný zákon o evidenci skutečných majitelů. To mimo jiné znamená, že Andrej Babiš bude uveden jako konečný příjemce výhod u koncernu Agrofert.

Podcast Dobrá správa: Babiš bude veden jako jeden ze skutečných majitelů Agrofertu
Podcast Dobrá správa

Co nového zákon přinese? Jak se promítne do čerpání dotací a veřejných zakázek firmami v utajení? A kde se zasekly další protikorupční zákony?

O veřejné zakázky a dotace se v Česku dosud mohly ucházet firmy s utajenými vlastníky. Nejasná vlastnická struktura vytváří prostor pro korupci, daňové úniky a střet zájmů. Od 1. června ale nabývá účinnosti zákon o evidenci skutečných majitelů, který má zajistit, aby veřejné peníze nekončily u anonymních firem. Po německé, britské či slovenské databázi bude veden jako jeden z konečných majitelů Agrofertu premiér Babiš i v Česku.

Premiér bude veden jako jeden ze skutečných majitelů Agrofertu

V Parlamentu ale stále čekají na schválení další protikorupční zákony. Například novelizace infozákona, rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu nebo zákon o lobbování. I o tom hovořil v podcastu Dobrá správa vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.

Týdeník HROT je mediálním partnerem podcastu Dobrá správa, který produkuje Rekonstrukce státu. Moderátor pořadu Martin Luhan si zve do studia experty a řeší s nimi aktuální témata české politiky, státní správy a boje proti korupci.