Po vysoké inflaci a strachu z války se o slovo prý znovu hlásí covid-19

Virové onemocnění, na které si snad všichni přáli už nadobro zapomenout: covid-19

Po vysoké inflaci a strachu z války se o slovo prý znovu hlásí covid-19
ilustrační foto | Shutterstock.com

Jenže virus se prý nadále šíří, ba co víc, pomalu sbírá síly. Tvrdí to alespoň rakouský molekulární biolog Ulrich Elling, který poctivě sleduje chování viru, mimo jiné například jeho mutace v různých koutech světa. Podle Ellinga naštěstí nenastala žádná velká letní vlna, u podzimní si ale už tak jistý není.

Problém prý je, že postupem času imunita lidí napříč planetou klesá. Není zájem o očkování, lidé se velmi rychle vrátili do někdejšího módu setkávání, zábavy, častějších pracovních kontaktů. To není výčitka, ale lidská přirozenost. Varování před skutečností, že covid-19 nevymizel, však není možné brát na lehkou váhu.

Epidemiologové Roman Prymula a Petr Smejkal pro TV Nova uvedli, že s nákazou v Česku je nutno během podzimních měsíců počítat. Pravděpodobně se prý nevrátí nutnost drakonických protiepidemických opatření. Očkování by však měly zvážit zejména rizikové skupiny lidí, u nichž hrozí vážný průběh onemocnění. Konkrétně Smejkal prozradil, že on si zcela jistě nechá aplikovat posilující dávku vakcíny.

Roman Prymula pro změnu nevyloučil, že v budoucnu by opět mohly přijít vhod roušky a respirátory. „Lidská populace na situaci okolo koronaviru už příliš proaktivně nereaguje. Odklon od očkování je celosvětový. Virus tady za pár měsíců začne cirkulovat výrazně více, než je tomu teď v létě,“ upozorňuje.

Naše ministerstvo zdravotnictví je však, zdá se, klidné. Pokud by totiž chtělo podpořit imunitu Čechů před podzimem třeba právě doporučením vakcín, kampaň by měla probíhat už nyní. Nic se ale neděje.